Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Úgy tudtam, hogy a szankciókat azért hozzák, hogy Oroszország gazdaságát lehetetlenítsék el, nem Kelet- és Közép-Európáét.
„Úgy tudtam, hogy a szankciókat azért hozzák, hogy Oroszország gazdaságát lehetetlenítsék el, nem Kelet- és Közép-Európáét, de úgy tűnik inkább az utóbbi az igaz…
Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ma bejelentette, hogy Brüsszel fél éven belül beszüntetné az EU kőolajvásárlását Oroszországból. Ez minden orosz tengeri és csővezetékes olaj teljes behozatali tilalmát jelentené, aminek beláthatatlan következményei lennének.
A bejelentést megelőzően az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Janet Yellen már óvatosságra szólította fel Európát az orosz energiaipari tilalommal kapcsolatban, ugyanis az EU tilalma azonnal megemelné a globális olajárakat, és így világszinten károsan hatna.
különösen azokban az országokban, amelyeknek nincs tengerpartjuk, ugyanis nem tudnák kiváltani a vezetékeken alapuló olajellátást. Ez fokozottan igaz az egykori szocialista országokra, amelyek ellátása történelmi okokból az Oroszországból érkező vezetékekre alapul.
A MOL-nak két finomítója érintett a folyamatban, melyek orosz uraltípusú nyersolajat tudnak feldolgozni. A finomítók átállítása más típusú nyersolajra hatalmas összegekkel járna, és csak 2-4 év alatt lehetne kivitelezni.
A szankciók hatását az egész gazdaság megszenvedné, és leállásközeli állapotba kerülne. A boltokban pedig eddig nem látott áruhiány alakulhatna ki.
A Brüsszel által javasolt olajembargónak beláthatatlan következményei lennének, ezért a szankciók elfogadása ebben a formában felérne a gazdasági öngyilkossággal!”
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand