A német baloldal programja beérett Németországban. Az Európát sújtó energiaválság és a zöldek átgondolatlan politikája következtében drasztikusan emelkednek a rezsiköltségek, amit már a német polgárok pénztárcája is megérez. Mindezt tovább tetézik az egyre gyakoribbá váló áramszünetek és az ipari szektor nehézségei. Míg a magyar fővárosban jelenleg a legolcsóbb a lakossági áramár az egész Európai Unióban, addig Berlinben a legdrágább: közel ötszörösét kell fizetnie egy berlini lakosnak egy budapestihez képest. Ez az igencsak jelentős eltérés országos szinten is megmutatkozik, és az olló nemcsak az áram, hanem a gáz és a fűtőolaj költségeinek esetében is szélesre nyílik.
A tavalyi évben alig pár hónap leforgása alatt 20 százalékkal emelkedett az áram, 30 százalékkal a gáz és 40 százalékkal a fűtőolaj ára Németországban, miközben hazánkban a rezsicsökkentésnek köszönhetően pénzt takaríthatnak meg a magyar háztartások. Az elszabaduló rezsiköltségeket a német polgárok már érzik, megoldást pedig továbbra sem kínál a politikai vezetés, mondván, hogy „a Napnak nem kell csekket fizetni”. A gyerekcipőben járó napenergia és a költséghatékonyság szempontjából egyre többször bírált szélturbinák azonban nem jelentenek gyógyírt a jelen problémáira.
Az alternatív energiaforrásokban rejlő lehetőségek kiaknázása inkább csak távoli remény, mintsem mindennapi realitás. Ezt bizonyítja, hogy az ország folyamatosan növekvő energiaimportra szorul, és az utóbbi időszakban mintegy 300 ezer német háztartásban volt hosszabb-rövidebb ideig tartó áramszünet, ami kapacitáshiányból keletkezett. A német energiaválság nem az ország adottságainak, hanem a baloldal túlideologizált „zöldbuzgalmának” köszönhető, amely kizárólag politikai szlogenek szintjén képes értelmezni egy összetett problémát. A környezetvédelem és a fenntartható fejlődés ígérete helyett Németország a saját versenyképességét és energiaellátását veszélyezteti.
A biztonságos, környezetbarát és olcsó energiát előállító atomerőművek leállítása végzetes tévútnak bizonyult. Ez pedig nem csupán a rezsiköltségek, de a környezet rovására is megy. A német atomerőművek leállításából keletkező energiahiányt ugyanis nem az említett alternatív, megújuló energiaforrásokkal, hanem a rendkívül környezetszennyező kőszénfejtéssel pótolják, melynek komplett falvak is áldozatául estek. A szénerőművek mellett a kiesett kapacitás jelentős része pedig külföldről érkezik, méghozzá francia atomerőművekből. Utóbbira aligha találni logikus magyarázatot.