„Már az év első sajtótájékoztatóján egyértelművé tette Orbán Viktor, hogy a több mint egy évtizede szegregált oktatásban részesített gyöngyöspatai roma diákok ügyében meghozott bírósági döntés ellen minden kommunikációs eszközt megragad, hogy elvitassa a diákok morális győzelmét. Tette ezt azt követően, hogy a bíróság első, majd másodfokon is a diszkriminatív bánásmód miatt a diákok javára ítélt, és az érintett intézményeket kártérítés kifizetésére kötelezte. Bár, ahogy maga is utalt rá, a kormányfő jogász végzettségű, mégis szándékosan és következetesen átminősítette az ügyet. E torzító, áldozathibáztató narratíva révén pedig visszarendezte a sorokat: az igazságszolgáltatás jogának elvitatásával meghatározta többség, kisebbség viszonyát és a nemzethez való tartozás jogát.
Az elmúlt félévben azt láthattuk, hogy a teljes kormányzati kommunikációs apparátust Horváth László, a térség országgyűlési képviselőjének segítségére vezényelte, az ügy kirobbanásakor napi szinten, kiemelten foglalkoztak a témával. Már januárban, a Hír Tv Élőben című műsorában látni lehetett, milyen irányba terelné Orbán Viktor az ügyet: a tendenciózusan megfogalmazott kérdések, melyekkel telefonos szavazásra buzdított, előkészítették a nemzeti konzultáció tervét, mely végül nem valósult meg. Hiszen, ahogy arra civil szervezetek rámutattak, a konzultáció kivitelezésének költsége meghaladta volna a kártérítés összegét.
Egy olyan diskurzus vette kezdetét, amely túlmutat a romák szegregációjának kérdésén, és alkalmas arra, hogy az állampolgárok alapvető jogbiztonságba vetett bizalmát ingassa meg. A regnáló kormány újradefiniálta a kártérítés fogalmát, illetve viszonylagossá próbálta tenni annak érvényességét, attól függően, hogy kik a kár okozói és annak elszenvedői.”