Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
A koronavírus-járvány terjedésével egyidejűleg történelmi lépéseknek lehetünk tanúi a fiskális és a monetáris politika részéről.
„Az életek védelme után ugyanis fontos feladat a járvány káros gazdasági hatásainak mérséklése, a gazdaság újraindítása, a munkahelyek megtartása, újak teremtése, valamint a családok és a vállalkozások helyzetének megerősítése. Most minden intézkedés ezeket a célokat szolgálja a kormányzat és a jegybank részéről, így a költségvetésnek és az MNB-nek a járvány elleni küzdelemben a gazdaságvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat biztosítani kell. Ezt a célt segítik az eddigi járványügyi és gazdaságvédelmi intézkedések, így például a hiteltörlesztési moratórium, a végrehajtások, árverések felfüggesztése, a járulékok csökkentése és azoknak az ágazatoknak a megsegítése, amelyek a járvány következtében bajba kerültek. Emellett márciusban 190 milliárd forintot költött az állam egészségügyi eszközbeszerzésekre, védőmaszkok, védőeszközök és lélegeztetőgépek vásárlására.
A hét elején aztán megjelent az Orbán-terv, amely még hangsúlyosabb, hiszen összességében 9200 milliárd forint jut a gazdaság erősítésére, amely a bruttó hazai össztermék, a GDP 18-20 százaléka. Ezen belül egyik legfontosabb lépés a kieső bérek átvállalása, a tandíjtámogatás a munkavállalók továbbképzéséhez, vagy kétezermilliárd forintnyi kedvezményes hitel a magyar tulajdonú vállalatoknak, és fokozatosan visszaépül a 13. havi nyugdíj is. Hogy ismét lendületet kapjon a turizmus, az állam hatszázmilliárd forintot költ ennek a szektornak a védelmére, és felfüggesztik az idegenforgalmi adót is. Az idegenforgalom mellett többletforrásra számíthatnak a vírus hatásaitól leginkább érintett és a nagy hagyományokkal rendelkező ágazatok: az építőipar, a közlekedés, a logisztika, a kreatív, az egészség- és az élelmiszeripar beruházási és fejlesztési támogatásokban, adócsökkentésben részesül, kedvező hitelekhez és tőkeprogramokhoz jut, a kormány pedig a munkaadók védelmében vállalati likviditást segítő hitelgarancia- és tőkeprogramokat hirdetett.
A jegybank szintén nagyszabású intézkedéseket vezetett be, azzal együtt, hogy Matolcsy Györgyék kezdeményezték a törlesztési moratórium bevezetését, és a hazai pénzügyi rendszer likviditásának elősegítésére ezt megelőzően is hoztak fontos döntéseket. A legújabb döntés értelmében az MNB összességében háromezermilliárd forinttal segíti a gazdaságot, és védelmet nyújt a pénzügyi rendszernek.”