Rendkívüli bejelentést tett Orbán Viktor: ennek minden román örülni fog
2025 január elsejétől ellenőrzés nélkül lehet utazni Bulgáriába és Romániába.
Nincs rendjén, ha a miniszterelnök egy nőkre kihegyezett poénnal akarja bizonyítani az ellenzék dilettantizmusát.
„Nehéz kérdés a mai világban, hogy milyen vicceken »szabad« nevetni, hogy kitől milyen vicc fogadható el nyilvános megszólalásban, és hogy hol vannak a politikai korrektség határai. De talán nem is kell belemenni ezeknek a dilemmáknak a feszegetésébe ahhoz, hogy érezzük: egyáltalán nincsen rendjén, ha a miniszterelnök az év egyik legnagyobb nyilvánosságot kapó beszéde alatt úgy látja, egy nőkre kihegyezett poénnal lehet a legjobban bebizonyítani az általuk démonizált ellenzék dilettantizmusát.
És nem is csak ez volt az egyetlen ilyen kiszólása, ugyanis amikor a »Soros-terv« létezéséről és Gyurcsány Ferenc fiatalokat megszólító kampányáról beszélt, azt mondta: »jó ha tudjátok, hogy a medve nem játék.« Nem mondta végig a jól ismert viccet, de sajnos mind ismerjük a folytatást: a sör nem alkohol, és az asszony nem ember. A vicceknek, ha akarjuk, ha nem, elég nagy szerepük van a társadalmi valóság formálásában. Ez a szimbolikus legitimációja a szexista humornak pedig nagyon veszélyes lehet arra nézve, hogyan ítéljük meg a nőket úgy általában.
Ahogy az már sok kutatásból kiderült, Magyarország egyébként sem áll túl fényesen a nemek közötti házimunka megosztását illetően. Az Eurostat 2018-ban kimutatta, hogy az uniós átlag a házimunkában való napi rendszerességű részvétel a nők körében 56 százalék, míg a férfiaknál csak 14 százalék – tehát még mindig nagyjából négyszer annyi feladatot vállalnak a nők otthon, mint a férfiak. Miközben az Európai Szakszervezeti Intézet arra is rámutatott, hogy a nők foglalkoztatási rátája ezzel együtt meredeken növekszik. Ez tehát azt jelenti, hogy hiába dolgoznak a nők egyre többet bérmunkában, a fizetetlen, nemi sztereotípiák berögződése miatt rájuk háruló házimunka és gondoskodás terhe továbbra is főként az ő vállukat nyomja a családokon belül.
És ha van valami, ami visszatarthatja a hatékony szemléletformálást, akkor az egészen biztosan az, hogy még az ország miniszterelnöke is rájátszik a vicceivel a nemek közötti igazságtalan munkamegosztásra. Egy olyan ország miniszterelnöke, ahol köztudottan az egyik legrosszabb a nemi egyenlőség helyzete. Pedig be kellene látnia végre a Fidesznek is: nem az fogja visszafordítani a demográfiai válságot, hogy mindenféle kedvezményekkel árasztják el a jól kereső, több gyerekes anyákat. Hanem az, ha hozzájárulnak egy olyan légkör megteremtéséhez, ahol a nők úgy érzik, megbecsült tagjai a társadalomnak, és többre tartja őket a miniszterelnök annál, minthogy az ő kárukra viccelődjön a beszédének a legellenségesebb szekciójában.”