A horvát választás legnagyobb leckéje: az európai „mérsékelt jobbközép” immár nem létezik

2020. január 09. 08:41

A baloldal válsága mellett teljesen reális lenne a polgári konzervativizmus felszámolódásával is telekürtölni a nyilvánosságot.

2020. január 09. 08:41
Tóth Csaba Tibor
Tóth Csaba Tibor
Mérce

„És visszatérve térségünkre, a Néppárt tagpártjai itt is csupán lassú süllyedésre számíthatnak, mint a lengyel Polgári Platform, avagy kisebb részsikerekre, mint az ugyancsak nem éppen mérsékelt, Václav Klaus-féle, EU-kritikus, cseh ODS. Eközben pedig a szélsőjobbos Alternatíva Németországnak folyamatosan nyer teret a CDU-val szemben a keletnémet tartományokban.

Ha tehát az európai liberális és jobbközép sajtó egyik kedvenc témája mostanában a »baloldal válsága«, a »hagyományos szociáldemokrácia eltűnése«, akkor az arányokat figyelembe véve teljesen reális lenne egyenesen a jobbközép polgári konzervativizmus felszámolódásával is telekürtölni a nyilvánosságot. A kép ugyanis csak így lesz teljes.

Ha pedig ennek a mély válságnak, az Európát 1990-től hosszú ideig megkerülhetetlenül irányító jobboldalra, a Helmut Kohlok, Margaret Thatcherek és Jacques Chiracok jobboldalára gondolunk, két dolgot állapíthatunk meg: az egyik, hogy hatalmuk, akárhogyan is színezzük, az amerikai, atlantista hegemónia visszaszorulásával tűnt el, csakúgy, mint a neoliberális balközépé, másrészt pedig, hogy ez a projekt eleve hidegháborús logikából indult ki, és mindig is létezett az a tekintélyelvű, jobboldali arca, amely most lassan hegemónná is válik a Salvinikkel, Mitszotákiszokkal és Marine Le Penekkel. A valamikor szovjet befolyás alá tartozó területeken ez a válság még szembetűnőbb: George F. Kennan, a NATO egyik alapítója, és amerikai diplomata emlékirataiból származik a mondás, hogy a szovjet rendszer összeomlásának egyik legpusztítóbb hatása 1990 után az volt, hogy a kelet-európai országokban »képtelenség volt a szovjet rendszert bármire lecserélni, ami jobb lenne nála«.

A közép-európai, autokrata jobboldali erők éppen ezt kísérelték meg 2015-től, amikor mind a lengyel Jog és Igazságosság, mind – immár az Európai Néppárton belülről – a Fidesz éles szembefordulása az akkor még fősodratú konzervativizmussal nyilvánvalóvá vált. Az akkor kezdődő, »illiberális demokráciáról« szóló vita pedig végig elég egyirányúnak tűnt. Orbán 2014-es nagy programjára csak 2015 februárjában szólt vissza az akkor éppen Budapestre látogató Angela Merkel kancellár, és akkor is csak annyit jegyzett meg Orbánnal közös sajtótájékoztatója végén, »nem érti«, mit jelent a kifejezés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Európai téridő
2020. január 10. 08:54
Miért már most is, nem ezt teszitek, i9nternáci balfax hülyelvtárs firkászok?
zakar zoltán béla
2020. január 09. 10:31
Remek nagy tahó lett az elnök! Posztkommunátot(rétor is)!!!
B_kanya
2020. január 09. 09:59
"Eközben pedig a szélsőjobbos Alternatíva Németországnak folyamatosan nyer teret a CDU-val szemben a keletnémet tartományokban." Egy hír a netről: "CDU flags fly side by side with Antifa flags at AfD protest Leftists protesting the AfD in Salzgitter, Germany. This is near Hanover in Lower Saxony. Two flags for Merkel's CDU fly in between a flag of Antifa and Die Linke (former East German Communist Party)."
kispufi
2020. január 09. 09:12
Fősodratú konzervativizmus, basszus, így nevezi a betagozódást a mindenhonnan zúduló globális ideológia trutyiba, azzal a különbséggel, hogy másnak nevezzük, más pártlogó alatt. Sokszínűség újeurópaiasch módra. Hát pedig nyilvánvalóan az fog hasítani, ami őrzi identitását, és nem a divatok szerinti széljárásban ide-oda csapongó nejlonzacskó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!