Sokadik beszédét mondta el szombaton Orbán Viktor miniszterelnök Tusnádfürdőn, én most mégsem ezzel foglalkoznék (bőven megteszik ezt mások), hanem egy korábbival, az illiberális demokráciáról szóló 2014-es beszéddel.
Sokak szerint ez fordulópont az Erdélyben elmondott beszédek sorában, és Orbán ellenfeleinek 2014 óta valóban „papírjuk” van róla, hogy itt valami nagyon más rendszernek a kiépítését jelenti be a szónok. 2014 óta közhelynek számít a bal-liberális oldalon, hogy Orbán ekkor szakít végleg a liberalizmussal és annak meghatározó komponensével, a szabadsággal.
De valóban erről van-e szó? Valóban az történik-e, hogy – mint ezt nagyon sokan vélik – itt egy totális szakításról van szó?
Először is szögezzük le, hogy ezt a vélekedést számos dolog látszik alátámasztani. A miniszterelnök ugyanis a Fidesz 2002-ben kezdődő és 2010-ig tartó ellenzéki korszakában meglehetősen nagy vehemenciával bírálja a nyugat-európai demokráciákat. Hol azért, mert azok 1968 leszármazottai, hol másért. 2012-ig bezárólag írtam korábban erről, akit érdekel, a beszédek értékelését itt megtalálhatja.
A lényeg az, hogy ezekben a beszédekben a pártelnök, majd miniszterelnök
következetes és kemény kritikát gyakorol az aktuális nyugati folyamatok felett.
2014 tehát egyáltalán nem egyedi ebben a sorban, s még azt sem mondanám, hogy a 2014-es beszéd a legradikálisabb. Az azonban tény, hogy mint minden évben, ekkor is van valami újdonság a korábbiakhoz képest. Ekkor az illiberális állam, illetve demokrácia. Ettől kezdődően pedig – nyilvánvaló okból – a nyugati kritikusok semmi másra, csak erre figyelnek.
Pedig ebben a beszédben vannak passzusok, amelyek relativizálják, ha tetszik: gyengítik ezt az állítást. Orbán ugyanis egyfelől valóban azt mondja: át kell térni az illiberális államra, de rögvest hozzáteszi: az illiberális állam „nem tagadja a liberalizmus alapvető értékeit, mint a szabadság, és hozhatnék még néhányat, de nem teszi ezt az ideológiát az államszerveződés központi elemévé, hanem egy attól eltérő sajátos, nemzeti megközelítést tartalmaz”.
Természetesen senki nem emlékszik erre a megszorításra. Pedig a miniszterelnök világosan beszél: a kormány nem kívánja tagadni a liberalizmus alapvetőértékeit. Csupán (s ez a „csupán” veri ki az óta a biztosítékot) nem kívánja a liberalizmust az államszerveződés „központi elemévé” tenni.