Mindenhol rendőrök: fotókon a bombariadó (GALÉRIA)
Január 23-án, csütörtökön több mint 200 iskolában volt bombariadó.
Ha a közép-kelet-európai államok végre összeállnának egy picit, akkor rádöbbennének, hogy mekkora erejük is van együtt. Interjú.
„Mit kellene változtatni a magyar gazdaságon rövid- és középtávon?
Mindenképpen csökkenteni kellene az állam szerepét, és ha rajtam múlna, én az intézményesített csalásként működő közbeszerzést is megszüntetném. A másik fontos dolog, hogy hitelekkel kellene segíteni a kis- és közepes vállalkozásokat.
Senkitől sem kérjük, hogy halásszon helyettünk, de mit csináljunk, ha pecabotra se kapunk pénzt? Nem ingyen pacabotot kérünk, hanem lehetőséget, hogy ugyanúgy tudjunk halat fogni, mint a német, a belga vagy a szingapúri. Amikor például egy Exim Bank hitelt ad a TV2 felvásárlásához – aminek nem tudom, több köze van-e a magyar export-importhoz, mint a hajózásnak, a nemzetközi szállítmányozásnak és a logisztikának, amivel én foglalkozom –, de az én cégemnek nem, akkor nagyon nagy baj van.
Mi az oka, hogy az állam vezetői ma így állnak a gazdasághoz?
Mert a politikusok egy része nem ért hozzá, egy részét pedig nem is érdekli. A minisztereknek is azt kellene először megtanulniuk, hogy a hivataluk a nemzet szolgálatát jelenti. Horn Gyula miniszterének épp úgy, mint Orbán Viktorénak, és majd Vona Gáborénak. Én az első Orbán-kormány alatt a MAHART vezérigazgatója voltam, ki is rúgtak, mert nem hagytam lopni a politikusokat. Dolgozni kellene, és hagyni dolgozni a gazdaságot. Az nem működik, hogy nálunk azért építenek autópályát, meg fejlesztenek vasutat, mert 30 százalékot el lehet lopni a beruházásból. Azzal pedig senki ne jöjjön nekem, hogy mindenhol van korrupció! Először is, ennek nem kell örülnünk, kettő, miért utánozzuk?
A pénzre nem az van ráírva, hogy 'lopd el'. Hallottam egyszer egy héber mondást, miszerint: »a halotti ruhán nincsen zseb«. Ezt kellene megérteni, meg azt, hogy a miniszter sem vacsorázik kétszer. Előbb a morális és erkölcsi válságon kell átlendülnie az országnak, hogy utána rendben legyen a gazdaság. Persze, az álom, hogy minden korrupció fölszámolható, de amennyire erőnkből telik, tegyünk rendet ebben a kuplerájban!
Sokan úgy tekintenek a bérunióra, mint ami nagyobb súlyt adhat Közép-Kelet-Európának Brüsszelben. Ön hogy látja, ez reális elképzelés?
Akkor az, ha egyben lehet tartani a V4-eket. Érdekes például, hogy épp az az Emmanuel Macron, aki állítólag támogatja a bérkülönbségek csökkentését, most elképesztő módon igyekszik szétverni ezt a szövetséget. A régióból az unióban egyedül igazán a most fekete bárányként kezelt Lengyelországnak van súlya. De ha a közép-kelet-európai államok végre összeállnának egy picit, akkor rádöbbennének, hogy mekkora erejük is van együtt, és bármit elérhetnének.”