Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását
Orbán Viktor péntek reggel hívta meg Benjámin Netanjahut Magyarországra.
Az Unió intézményei és az európai politikusok most türelmetlenebbek, haragosabbak Orbán miatt, mint bármikor, de viselkedését részben beárazták, részben pedig nem tudják, hogy konkrétan mit tehetnének.
„Igazán nem tartozom azok közé, akik mindig bebizonyítják, hogy Orbán akkor is győzött, amikor vesztett, de szerintem a szerdai európai parlamenti meneten Orbán ellenfeleinek nincs mit ünnepelniük.
A korábbi brüsszeli/strasbourgi fellépéseihez képest merev, vonalas miniszterelnök eleve a sajtótájékoztatót, értsd a vita interpretációját akarja megnyerni a nap végén. Lehet ünnepelni, hogy hú, de beolvastak neki a parlamenti képviselők, de hát Orbán pontosan tudhatta, ki mit és hogyan fog mondani, és az a helyzet, hogy már 6 évvel ezelőtt, az első ilyen vitában is nagyjából sejthette ezt. Annyi változás történt, hogy most a Néppárt is nyíltan bírálta, ennek nyilván van üzenete, csakhogy a néppárti frakcióvezető felszólalásában Orbán kormányzásban szerzett érdemeiről is megemlékezett, dicsérve egyebek mellett a vitakészségét. Ez azért nagyjából jelzi, mennyit sikerült megérteni az Orbán-jelenségből.
A felszólalók az európai pártküzdelem részeként tekintettek az esetre, (a szintén előrejelezhetően viselkedő) Orbán jelenléte csak alkalom volt arra, hogy új aspektusokkal bővítsék a pártvitákat. És... ennyi.
A Bizottság elindított egy újabb kötelezettségszegési eljárást: tele velük a padlás. Ezúttal a Bizottság a szokásosnál szerencsére kissé tempósabban lépett, ez azonban még mindig egy jogvita, holott mintha kezdett volna már leesni, hogy valójában politkai és értékvita zajlik. Az Európai Néppárt aligha zárja ki sorai közül a Fideszt egy folyamatban lévő bizottsági eljárás alatt, pláne nem úgy, hogy korábban a Fideszt, még ha esetleg vitatták is számos lépését, semmilyen hivatalos elmarasztalás sem érte pártcsaládján belül.
Az Unió intézményei és az európai politikusok most türelmetlenebbek, haragosabbak Orbán miatt, mint bármikor, de viselkedését részben beárazták, részben pedig nem tudják, hogy konkrétan mit tehetnének. Orbán továbbra is elmegy a határokig, sőt, azokat tágítani igyekszik. Helyzetét természetesen erősen befolyásolja a nemzetközi viszonyok alakulása, de nem fogják nekünk majd valakik leváltani. Az Orbánnal szembeni küzdelmet itthon kell(ene) megnyerni, ehhez pedig politkai céljait, viselkedését, eszközeit elsősorban nekünk kellene megértenünk.”