Népszavazás-matematika

2016. szeptember 30. 21:13

A politika alapfokú matematika, ez evidencia, a két nap múlva esedékes népszavazás alkalmából azonban mindent máshogyan kell számolnunk, mint ahogyan egyébként szoktuk.

2016. szeptember 30. 21:13
Gazda Albert
G-Közép

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy Orbán Viktor és csapata mindent a népszavazás érvényességére és eredményességére tett fel. De sikerül-e az urnákhoz terelni négymillió embert? Többet, mint amennyi támogatója a kormánypártnak és a miniszterelnöknek valaha is volt? A felmérések bizonytalanok ebben a tekintetben. Ugyanakkor mivel a végkifejletnek közvetlen közjogi következménye nincs, politikai értelemben szinte mindegy, hogy voksol-e az az ötvenszázaléknyi választópolgár. Plusz egy fő. Azt a több mint 90 százaléknyi nemet nem csupán amúgy, emígy sem lesz nehéz diadalként feltüntetni. Rogán Antal propagandaminiszter csütörtökön már ki is bontotta, amit kellett, mondván, a kormány számára a hárommillió nem szavazat ugyanúgy kötelező, mint a több. Hiszen ennyi ember véleménye is többet jelent, mint 199 parlamenti képviselőé. Világos beszéd, minden eshetőség napirenden van. (…)

A másik viccpárt pozíciója figyelemre méltóbb. A Kétfarkú Kutya, amely mostanában nemegyszer az egyetlen életképes ellenzéki erőként tudta észrevétetni magát – még plakátsorozata is szellemesebb volt, mint borzalmas tavalyi próbálkozásai –, joggal ünnepelheti sajátjaiként az érvénytelen voksokat. Márpedig minden jel arra utal, hogy ezekből is lesz egynéhány. Igaz, ha netán parlamenti küszöbnyit is számlálnak belőlük, az sem azt fogja jelenteni, hogy a Kétfarkú máris szervezheti a 2018 utáni országgyűlési képviselőcsoportját. A politika ugyanis nem csupán matematika – újabb evidencia –, hanem szervezettség és rengeteg aprómunka is.

Mindazonáltal az érvénytelen voksokból egy további következtetés is levonható lesz, habár csak óvatosan. Beeshet egy kisebbfajta utalás arra, hogy miként gyarapszik azoknak a száma, akiknek valóban mindenből és mindenkiből elegük van, és hogy ezt jelezzék is, arra hajlandók rászánni egy órát a vasárnapjukból. Tömegekre és áttörésre nyilván ezen a vonalon is badarság lenne számítani, de a matekleckére mégis célszerű felkészülnünk.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2016. október 01. 08:54
A baloldali politikusok és média mindenről szól, de a leglényegesebb kérdést elhalgatja. Ezt teszi a jelen poszt szerzője, de ezt teszi a NOL-on - http://nol.hu/belfold/orban-ervenyessege-a-tet-1634271 - Csuhaj Ildikó is. Miért lényeges az érvényes népszavazás? Nem igaz az állítás, hogy a mostani népszavazás „végkifejletnek közvetlen közjogi következménye nincs”, mert van. Amennyiben a Népszavazás eredményes és ezzel kapcsolatban az Országgyűlés törvényt alkot, akkor kötőereje van. Ez azt jelenti; A népszavazással hozott döntés az Országgyűlésre a népszavazás napjától számított három évig kötelező. Megjegyezni szeretném a szerzővel nem értve egyet; A szavazásra a polgárokat nem terelik, hanem hívják. A közhatalom forrása a nép. A nép a hatalmát választott képviselői útján, kivételesen közvetlenül gyakorolja. Aki nem megy el szavazni, vagy érvénytelenül szavaz azt jelenti, hogy a döntést arra bízza, aki elmegy szavazni és érvényesen szavaz. Így értelmetlen a matematikázás. Azon már el lehet gondolkodni, hogy demokrata e az a szervezet, amely arra ösztönzi a választót, hogy mondjon le, tegye érvénytelenné a döntésben való részvételét. Szerintem az ilyen személy, szervezet nem demokrata, nem demokratikus szervezet, hanem politikai kalandor, kalandorság.
Google
2016. október 01. 08:33
Most nem arrol van szo, hogy melyik partbol mennyire van elege az embereknek, hanem arrol, hogy Magyarorszag szuveren orszag marad-e. Es ez komoly dolog, mindenfele spekulacional komolyabb. Akik ervenytrlenul szavaznak, ne varjak azt, hogy valaha is tomegek fogjak oket kovetni.Soha.
U571
2016. október 01. 08:28
Remélem egy vagy két év múlva a távolmaradók majd büszkék lesznek. Ez olyan kb mint 2007-ben, amikor nem találkoztam olyan baloldalival aki bevallotta, hogy Gyurcsányra szavazott.
csuka
2016. október 01. 08:19
Elv azaz Nertársak! MINDEN BIRKÁT TERELJETEK A SZAVAZÓ FÜLKÉKHEZ !!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!