Európának szüksége van a britekre

2016. június 21. 08:31

Ha kilépnek, minket is gyengítenek, ha bent maradnak, minket is erősítenek.

2016. június 21. 08:31
Hörcher Ferenc
Mandiner

Ha kilépnek, minket is gyengítenek, ha bent maradnak, minket is erősítenek.

Európa már siratja a briteket. Vezetői zárt ajtók mögött rémülten egyeztetnek az esetleges kilépés lehetséges forgatókönyveiről. A kilépéspártiak közül egyesek már behűtötték a (francia?) pezsgőt. Ám talán még korai lenne inni a medve bőrére. Az is lehet, hogy a múlt héten kiszivárogtatott kilépéspárti előny valójában kontraproduktív lesz, s képes mobilizálni az utolsó pillanatban a – főként fiatal – maradáspártiakat, akik eddig egyébként nem szándékoztak elmenni szavazni.

A magyar kormány bennmaradás mellett érvelő hirdetési kampánya jó alkalom arra, hogy világosan kimondjuk: nem a konzervatív-liberális, jobb vagy baloldali, esetleg kozmopolita-hazaszerető pólusok szerint oszlanak el a kilépést pártolók és az Európa-pártiak. Egyszerűbben: fontos érvei lehetnek a konzervatívoknak a bennmaradás mellett. De most nem a szigetország konzervatívjainak belvilága érdekel.

Sokkal inkább Európa – s benne a mi sorsunk.

Tehát: az európai és a magyar konzervatívok érdeke

Úgy gondolom, az európai és a magyar konzervatívoknak is az az érdeke, hogy az Egyesült Királyság maradjon része az Európai Uniónak. Lehetne ezen álláspont mellett nagyon cizelláltan és részletezően is érvelni. Én most nem ezt teszem.

Egyszerűen csak azt állítom, hogy ha bent tudna maradni az Unióban az Egyesült Királyság, az szükségszerűen más Európát eredményez majd, mint ha kilépnek. A britek ugyanis szemléletmódjuk, politikai kultúrájuk miatt mindig is képesek voltak és lesznek „hűteni” a rendszert, míg kilépésükkel az utolsó olyan európai erős ország távozna az Unió kötelékéből, amely köré csoportosulva képes lehet a konzervatív politikai irányzat valamilyen hatást gyakorolni az öreg kontinens politikailag vak vezetőire.

Úgy gondolom, ez egy olyan evidens állítás, amely mellett nem kell különösebben hosszasan érvelnem. A brüsszeli politikai mérnökösködésnek a brit józan ész és hidegvér lehet az ellensúlya. A józan ész szava az, hogy Európának együtt kell maradnia – mint ahogy az is, hogy a Brüsszel-Strasbourg-Luxemburg-Frankfurt vízfejet le kell építeni. S egy ilyen együttállást leginkább a brit maradás eredményezhet.

De van még egy érvem. Ez pedig úgy szól, hogy ha menthető az Egyesült Királyság európai részvétele, akkor a konzervatív és a radikáljobbos, felelőtlen és populista irányzat közötti választóvonal is világos és egyértelmű marad.

Mert a brit konzervativizmus hagyománya olyan erős, hogy azt nem lehet összemosni sem a UKIP, sem Le Pen radikalizmusával. Ily módon pedig biztosítható az a politikai józanság és intézményes stabilitás, amit Trump európai alteregói már igencsak veszélyeztetnek – sok megtévedt konzervatív szavazót is magukkal rántva. A józan ész brit konzervatív politikájára ezért van égetően nagy szüksége Európának – s nekünk magyaroknak is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 181 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2016. június 24. 08:13
Mindenféle rasszista megnyilvánulás nélkül, de el lehet mondani, hogy Anglia nagyvárosaiban szinte alig látni fehér embert, gondolom az újabb migránshullám - hála Merkelnek és az EU-nak - ígérete már betette a kaput. Ahogy az is, hogy Londonnak muzulmán főpolgármestere lett..amit minden bizonnyal már a bevándorlónak köszönhetnek. És persze az európai bevándorlók akik mindenféle szakképesítés nélkül is áramlottak oda, köztük magyarok is akiknek tulajdonképpen semmi keresnivalója nincs ott, mert csak terhet jelentenek Angliának. Érthető az angolok döntése..talán megszabadulhatnak olyan tömegtől, akik csak élősködni mentek oda..Egyébként itt Magyarországon is megint egyre több a menekült..
grün
2016. június 22. 13:45
reméljük kilépnek, valakinek el kell kezdenie végre...
Agnieszka
2016. június 22. 08:10
Szerintem maradni fognak a különleges jogaikkal együtt, amikben már megállapodtak. Az EU-ban is marad minden a régiben. Földindulás szerű választási vereségek kellenének ahhoz, h. a gazdagok és erősek politikája változzék. Fura ott a szolidaritásról papolni, ahol a keletiek könyörtelen kizsákmányolása folyik. Szolidaritásra a kizsákmányoltak között lenne szükség. A migráns kérdés kezelése a családegyesítésekkel nagyon érdekes, azzal összehasonlítva, mit várnak és mire adnak lehetőséget ezek az országok az EU-n belüli munkavállalóiknak. A svéd Fruzsina ügy erre az illusztráció. Az iratok nélküli migráns reménykedhet a családegyesítésben, az ott dolgozó, adózó magyar felejtse el. A TB itt a nagy bökkenő, ha belegondolok, tényleg annak jár, aki megszerezte, de akkor talán egységesen kéne alkalmazni a logikus elveket.
tevevanegypupu
2016. június 22. 07:52
Egyébként Anglia száz százalékos partnere Amerikának. Ami onnét jön az t elfogadja és végre is hajtja. Iraki háború például..amibe természetesen belevonja magával az Uniót is, amire az Uniónak egyáltalán nincs szüksége..szóval ha az Unió szempontjából nézzük, tulajdonképpen az Uniónak sincs szüksége Angliára..csak balhé van belőle ha együttműködnek. A magyarok pedig akik ott kint élnek vagy szeretnének kimenni, olyan munkát vállaljanak amire ott szükség van..hiány van belőle, példa rá a lengyel bádogosok esete..tányérhordozónak meg pizzafutárnak ott vannak az angoloknál a volt gyarmatbirodalomból odavándorolt százezrek..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!