Gáz van

2014. június 25. 08:32

Tállai András azonban meggondolatlanul kifecsegi a kormány szándékát, hogy akként teremtsen új piacot a Paks 2-ben termelt, egyelőre fölöslegesnek látszó elektromos áram számára, hogy valós piaci áron kínálva a földgázt, újabb invesztációra bírja a kontinens egyik legszegényebb népességét.

2014. június 25. 08:32
Sneé Péter
A KARD

„Az kétségtelen, hogy az Európai Unió által ajánlott és részben finanszírozott, Oroszországot és Ukrajnát elkerülő rendszer megfúrása másodrangú, alkalmi politikai érdekekből katasztrofális politikai hiba volt, de erről hallgatni illik, mivel efféle fiaskó nálunk elképzelhetetlen, és Magyarország jobban teljesít. A földgáz hosszú távon elkerülhetetlen lecserélése különben sem aktuális, amikor a palagáz bűvöletébe esetten újabb évtizednyi laufban reménykedünk. Tállai András azonban meggondolatlanul kifecsegi a kormány szándékát, hogy akként teremtsen új piacot a Paks 2-ben termelt, egyelőre fölöslegesnek látszó elektromos áram számára, hogy valós piaci áron kínálva a földgázt, újabb invesztációra bírja a kontinens egyik legszegényebb népességét. Dobjuk ki fölöslegessé váló gázüzemű berendezéseinket, és helyükbe korszerű, új, elektromos eszközöket vásároljunk! E tisztább, kényelmesebb és ökológiailag helyeselhetőbb rendszernek azonban nálunk három apró bibije is akad. Az egyik maga az áramforrás, ami kelet-európai viszonyaink közepette, az élenjáró orosz ipar termékeként merő életveszély. A nélkülözhetetlen lakossági beruházások hiánya a másik: az amúgy is erősen megosztott társadalom túlnyomó többsége fűtési és főzési lehetőség nélkül marad. A szegények tehát jobban teszik, ha már az első télen megfagynak és kínos nyavalygásaikkal nem nyugtalanítják még évekig tehetősebb honfitársaikat. A harmadik apróság már az elképzelés teljes bukását vetíti előre: a meglévő elektromos hálózat egyszerűen nem lesz képes kielégíteni az egyes helyeken koncentráltan fellépő igényeket, márpedig a tervek szerint addigra részben vagy teljes egészében állami kézbe vett szolgáltató rendszernek aligha lesz pénze a nagy kapacitású elosztók, vezetékek, transzformátorok telepítésére.  Kölcsönt pedig egy ilyen, fülig eladósodott államnak senki sem ad.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2014. június 25. 12:31
És mi a probléma valaminek a valós piaci árával?
balbako_
2014. június 25. 12:30
Tanulság a már éhen haltak megfagynak. (De -és ez már a szerzőnek szól- ha nem haltak éhen és meg sem fagytak és nem végzett velük az Orbán diktatúra akkor a Fideszre szavaznak.)
Valodi
2014. június 25. 11:24
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács jelentése a magyar társadalomnak - 2009 "A hatékonyságot kizárólag a profitrátában mérő globális kapitalizmus mozgatórugói között nem szerepel olyasfajta megfontolás, hogy lesz-e az unokáink nemzedékének elegendő nyersanyaga, energiahordozója, ivóvize, netán tiszta levegője. S ezt a gondolkodásmódot láthatóan rá tudják kényszeríteni a kormánypolitikákra is – lásd az autógyártó kapacitások változatlan mértékének megőrzését szolgáló támogatásokat és ösztönzőket. A pazarlás mélyen beépült a gazdaságba, hirtelen felszámolása (ami például a hadi-, olaj-, autóipari stb. lobbik rendkívüli befolyása miatt eleve illuzórikus) tömegesen szüntetne meg munkahelyeket, így gyakorlatilag alig kivitelezhető. A stratégiai ágazatok közösségi ellenőrzés alá vonása lassan már az emberiség túlélésének alapfeltételévé válik. Ennek esélye azonban éppen az ebben ellenérdekelt gigantikus magántársaságok befolyása folytán ma (még) csekély. A közeljövő nagy kérdése, hogy működik-e még az életösztön az emberiségben, vagy elbutítva hagyja magát tovább vezetni az életfeltételeit egyre gyorsuló ütemben megsemmisítő zsákutca vége felé. Ha mégis bekövetkezik a katasztrófa – elsősorban az által, hogy a társadalom megszokott működtetéséhez szükséges mennyiségű energia már nem áll majd rendelkezésre, illetve megfizethetetlenül megdrágul –, a megváltozott helyzethez való kényszerű alkalmazkodás szempontjából korántsem mindegy, hogy az összeomlás váratlanul ér-e minket, vagy az alkalmazkodás egyes részlépéseit addigra már előrelátóan megléptük." Megléptük? JOHN SEYMOUR : A GYÓGYÍTÁS KORA Az ember kísérlete a természet meghódítására kudarcot vallott. Íme egy ember kiáltványa a bolygó helyreállításáért és gyógyításáért. (Fordította: Faludi Erika) A Fosztogatás kora csaknem a végéhez ért. A Gyógyítás kora születőben van. És hogy eljön-e, vagy sem, csupán két embertől függ: tőled és tőlem. A Fosztogatás kora annak a Józan Ész korának természetes örököse, amelynek idején az emberiség úgy gondolta, hogy mindent jobban tud Istennél.. Kétszáz éve fosztogatja a bolygót a mohóság és a könyörtelenség, de idejük hamar lejár. Közeledik az összeomlás ideje. Egyébként sem mehet így sokáig, mert hamarosan nem marad fosztogatnivaló. Az erdők csaknem eltűntek a földről, a tengerek hal-utánpótlása kimerült, a légkör és a vizek már nem képesek több mérgező hulladékot befogadni, és a legnagyobb gond, hogy a talaj is odavan. Számunkra, földlakók számára ez végzetes lehet. Valameddig még az olajtartalékok által fenntartott agrárgazdaság képes lesz az erodált talajból származó szennyezett élelmiszerek bizonyos fajtáit a szükséges kemikáliákkal megtermelni, de az olajtartalékok – mint Pandora szelencéjének ördögi tartalma – hamarosan kimerülnek, és akkor sor kerül a hosszúlejáratú kölcsön végleges elszámolására. A számlát benyújtó végrehajtóknak különös nevük van, ilyenek, mint Éhínség, Járvány és Háború.
Arivistus
2014. június 25. 11:13
Igazán nem akarom a Fideszt védeni, de eddig minden megmondóember csak a negatívumot látta a rezsicsökkentésben, most meg az a negatív, ha a földgázt piaci áron akarják adni. Ergo csinálhat a Fidesz bármit és csinálhatja annak az ellenkezőjét is az úgy nem lesz jó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!