Drámai a helyzet Németországban: így reagált Scholz a szerdai terrortámadásra
Az események sokkolták a németeket.
Ahogy számos más közegészségügyi kérdésben, ebben az esetben sem lehet büntetésekkel megállítani a járványt.
„
Magyarország eddigi leghosszabb, nyolc éve zajló HIV-perének vádlottját - legalábbis a sajtó tájékoztatása szerint - első fokon 10 hónap börtönre ítélte az eljáró bíróság, valamint megtiltotta számára, hogy »egészséges nővel létesítsen szexuális kapcsolatot«. (...) A bíróság azt hangsúlyozta, hogy az egészséghez való alapjog erősebb, mint a HIV-vel élőkkel szembeni diszkrimináció tilalma. Az egészséghez való jog alapvető emberi jog, amelyet Magyarország Alaptörvénye is biztosít, csakúgy mint a magánélethez, illetve az önrendelkezéshez való jogot. Álláspontunk szerint az alapjogok között nem lehet fontossági rangsort állítani, korlátozásukra csak indokolt esetben, szükséges és arányos mértékben lehet mód.
A HIV fertőzés átadása ellen, extrém esetek kivételével ‒ ilyen lehet például a szexuális erőszak vagy az egészségügyben nem megfelelően fertőtlenített eszközök használata ‒, lehet védekezni. Amíg a legtöbb ilyen ügy üzenete az, hogy a HIV-vel élő kizárólagos felelősségét hangsúlyozza a fertőzés átadásának megakadályozására, addig szinte minden esetben elsikkad a másik fél felelőssége. A HIV-negatív személy szintén felel a szükséges óvintézkedések megtételéért, annak érdekében, hogy a lehető legkisebb kockázattal éljen szexuális életet. (...)
A sajtóban olvashatók szerint a bíróság »mellékbüntetésként« megtiltotta, hogy a vádlott a jövőben egészséges nővel létesíthessen szexuális kapcsolatot. Bár ilyen »mellékbüntetés« nem létezik, a bíróság, például a próbára bocsátás feltételeként, megszabhat bizonyos magatartási szabályokat. Álláspontunk szerint azonban ez a viselkedési szabály aránytalan és a magánéletbe való súlyos beavatkozásnak számít. Az egyén önrendelkezéshez való jogát korlátozza, nemcsak a vádlottét, hanem jövőbeli partnereiét is, amikor büntetőjogi felelősségre vonást helyez kilátásba akár egy közös, teljes tájékoztatást követő beleegyezésen alapuló szexuális kontaktus esetére is.”