„A legfontosabb kérdés ugyanis nem az lett volna, hogy ki legyen Orbán Viktor kihívója, hanem az, hogy ezek az emberek mit gondolnak azokról, akik nem jelentek meg Szárszón. Ez a találkozó nem egy pártnap, konferencia vagy sajtótájékoztató volt, hanem egy hangsúlyozottan magánrendezvény, ami éppen az informalitást, a személyes nexusok fontosságát ünnepelte. A résztvevők, mint meghívottak nem eredeti szerepük funkcionalitásában jelentek meg (politikus, újságíró, társadalomtudós), hanem egy adott network tagjaiként. (...)
Az utolsó szárszói találkozó óta eltelt tíz év, ez idő alatt tovább folyt a társadalmi nyilvánosság újabb szerkezetváltása, a húszasok-harmincasok esetében egy-egy korosztály 30-40 százalékának van diplomája, ami annak ellenére fontos tény, hogy sokan a felsőoktatás „eltömegesedésére” hivatkozva próbálják meg azt eljelentékteleníteni. Az utóbbi években Észak-Amerikában és egész Európában (nemcsak Nyugaton) a társadalmi részvétel bővítése és az átláthatóság a baloldali politikai mozgalmak legfontosabb követelései közé tartoznak, politikai identitások és programok alapját jelentik itthon is. Nem szabad elfelejteni, hogy a magyar radikális jobboldal sikerének egyik titka éppen az, hogy részvételt biztosít azoknak, akik egy ideje úgy érzik, nem tagjai a politikai közösségnek. Bizonyos szempontból grass-root ez is, csak éppen barna, nem zöld.
A részvétel bővítése, az olyan fórumok előtérbe helyezése, amelyek lehetőséget biztosítanak másoknak is a bekapcsolódásra (inkluzívitás), veszélyeztetik ugyan a kivételezett értelmiségi státuszát, mégis ezeken keresztül vezet az út egy olyan közélet felé, amit érzésem szerint a szárszói résztvevők is kívánnak.”