„Az elmúlt napokban bejárta a magyar médiát, hogy egy, a magyarországi demokrácia állapotáról készült jelentés alapján az Európa Tanács monitoring-eljárást indít Magyarország ellen, mert »súlyos és tartós aggályok« merültek fel hazánk politikai berendezkedését illetően. Egyes orgánumok csak éppen azt nem tették hozzá, hogy »na végre!«. Azonban a dolog úgy áll, hogy »nem osztogatnak, hanem fosztogatnak és nem is Volvókat, hanem Volgákat«. Az alábbiakban igyekszünk helyre tenni a jereváni rádió híradását:
- bármennyire is szeretnék egyesek ezt hinni, az Európa Tanács (ET) nem egyenlő az Európai Tanáccsal, sem az Európai Unió Tanácsával - nem EU-s szerv, testület. Az ET-t 1949. május 5-én alapította 10 állam Londonban, az EU »elődjének« vagy »alapjának« számító Európai Szén- és Acélközösséget (ESzAK) pedig 1951-ben hozták létre. Az ET azóta persze jelentősen kibővült, jelenleg 47 szerződéses fél (ország) a tagja - köztünk olyan mintademokráciák, mint Ukrajna vagy Oroszország. Magyarország 1990 óta tagja a szervezetnek.
- NEM INDULT MONITORING-ELJÁRÁS MAGYARORSZÁG ELLEN! Talán ez a legfontosabb, amit meg kell említeni. Annyi történt ugyanis, hogy az ET Parlamenti Közgyűlésének egyik bizottsága, a Monitoring Bizottság (hivatalos nevén Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States ofthe Council of Europe) azt javasolta szerdán a Közgyűlésnek, hogy majd júniusban vegyék napirendre a a jelentésüket és kérik a Közgyűlést, hogy az alapján indítsa meg a megfigyelési eljárást (nem hiába az a neve az említett dokumentumnak, hogy Request for the opening of a monitoring procedure in respectof Hungary). Egy eljárás megindítása és egy eljárás megindításának kérése, javasolása között azért kurvára nagy különbség van.”