Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Az ingyenes oktatás, és az adófizetők pénzén láblógató egyetemisták mítosza egyszerű demagógia.
„Amikor az egyetemi tandíj kérdéséről beszélünk, mindig elfelejtjük, hogy ma Magyarországon a hallgatók egy jelentős része fizet a képzéséért. Tavaly például a felvettek harmada önköltséges képzésre került be és ez így helyes. Ők azok a diákok, akik nem érték el az államilag finanszírozott képzéshez szükséges ponthatárokat, azonban mivel az egyetem kapacitása (és a saját pénztárcájuk) ezt engedte, megkezdhették a tanulmányaikat.
Az önköltséges képzés nem egy fix kategória (ugyanúgy, ahogy az államilag támogatott sem), az egyetemek időközönként (ez a legtöbb helyen két szemesztert jelent) átsorolhatják a diákokat a tanulmányi eredményeik alapján (illetve több egyetemen is megszabja azt, hogy adott idő alatt hány kreditet kell teljesíteni és ennek elmaradása automatikusan átsorolással jár). Ezen felül pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy az állam szigorúan tizenkét félévet, azaz összesen hat évet támogat (azaz egy évvel többet, mint amennyi idő alatt a legtöbb képzés teljesen elvégezhető), továbbá azt is szabályozzák, hogy amennyiben valaki letett már egy BA diplomát, onnantól hiába vannak még államilag támogatott félévei, minden BA képzésben eltöltött félév után fizet. Mindezek mellet pedig már csak hab a tortán, hogy a diák akkor is fizet, hogy túllépi a maximálisan elvégezhető kreditszámot (függetlenül attól, hogy ezt azért tette, mert többet akart tanulni, vagy pedig azért, mert túl sokat bukott).
Jól látható tehát, hogy az ingyenes oktatás, és az adófizetők pénzén láblógató egyetemisták mítosza egyszerű demagógia.”