A németek egyesítenék Európát

2012. június 28. 14:06

Nehezen képzelhető el egy európai föderáció közös identitás nélkül, és a „nemzetállamok” kárhoztatása is kontraproduktívnak tűnik.

2012. június 28. 14:06
Fekete Balázs
Mos Maiorum

Az európai integráció elsődlegesen a »nemzetállamok« műve. 1951-ben hat nyugat-európai állam indította útjára ezt a folyamatot, és annak ellenére, hogy számos válság rázta meg az elkövetkezendő évtizedekben, az államok mindig túl tudtak ezen lendülni, és így mindig bizonyították európai elkötelezettségüket. Bűnbaknak kikiáltani őket, az elmúlt hat évtized történelmi tapasztalatai alapján legalábbis nem ízléses, hanem talán meg kellene próbálni megérteni, hogy egyes esetekben melyek voltak az ellenkezésük okai, és ezekből kellene leszűrni a tanulságot. Továbbá — a föderalisták általában hajlamosak e fölött nagyvonalúan átsiklani — az európai integrációt valójában a »nemzetállamok« működtetik. (...)

Nem biztos, hogy az immár uniós kormánnyá avanzsált Európai Bizottság demokratikus legitimációja erősödne azzal, hogy az Európai Parlament választaná meg e grémiumot, ugyanis az európai parlamenti választásokon való részvétel a legtöbb tagállamban egyre csökken, és ez önmagában is az Európai Unióval szembeni közömbösséget sugall. Valamint, egy ilyen rendszerben magukat a biztosokat feltételezhetően továbbra is a tagállamok jelölnék, és így a parlamenti szavazás csupán a pecsét utólagos ráütését jelentené egy már kialakított testületre, nem pedig valódi választást.

Az euroföderalizmus megoldások helyett inkább kérdéseket vet fel és ezzel igazából nagy szolgálatot tesz az integrációnak. Olyan problémákra mutat ugyanis rá, melyek megoldása megkerülhetetlen a továbblépéshez. Ám az egyáltalán nem tűnik biztosnak, hogy e továbblépés iránya egy új európai kormányzat felé mutatna.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
torresG4
2012. június 28. 21:16
a mémetek nem fogják egységesíteni európát, mert annyi pénz nincs a világon.....háborúval sem sikerült. ennek az uniónak nincs létjogosultsága, mert történelmi összehasonlítást sem bír el a sokat kárhoztatott kgst-vel szemben.....itt a gyenge országokat kifosztják, belőlük tud tovább gördülni ez a csődtömeg, bedarálja a kis gazdasági potenciállal rendelkező tagállamokat és olyan direktívákkal működik, hogy a volt szovjetunió ma élő vezetői a fejüket fogják, hogy ezek a trükkök akkor nem jutottak eszükbe.....
durrbele
2012. június 28. 20:34
Visszakapjuk az elrabolt területeinket.Megoldódik Trianon problémája.Előbb a Benes dekrétumot,tessenek rendbe tenni.Addig ráérünk a nagy európai egyesítéssel.Minket meg tessenek kihagyni.Lábtörlőnek lehet mást keresni.
Hunor N.
2012. június 28. 17:36
Röviden összefoglalva: Ez csak diktatúra lehetne.
falevél
2012. június 28. 15:12
inkább bíznám a vezetést egy közös európai kormányra, mint a mi politikai elitünkre
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!