Harc a vízért

2012. március 24. 16:40

Ha a jelenlegi ütemben növekszik a világ vízigénye és romboljuk tovább környezetünket, akkor a jövő évtizedre háromból két földlakó nem tudja majd érvényesíteni a vízhez való jogát.

2012. március 24. 16:40
Trisztán
Hatodik elem

Globálisan közelítve a témához egyébként látszik, hogy a helyzet drámai. A Kárpát-medence földtani »fürdőkádjából« kitekintve az egész egy láthatatlan MVP-nek tűnik, és valahol érthető, hogy az esti híradó nem azzal van tele, hogy a világon 900 millió ember nem jut egészséges ivóvízhez, és, hogy 2,5 milliárd ember számára elérhetetlen luxus a közműves vízellátás. Afrikában embertömegek halnak szomjan, Bangladeshben tízmilliókat mérgez meg a szennyezett ivóvíz, de »a másvalaki problémáját az agy egyszerűen kihagyja, olyan ez, mint a vakfolt«. A kilátások sem bíztatóak: ha a jelenlegi ütemben növekszik a világ vízigénye és romboljuk tovább környezetünket, akkor a jövő évtizedre háromból két földlakó nem tudja majd érvényesíteni a vízhez való jogát (ami egyébként 2010-től papíron alapvető emberi jognak számít).

Tudjuk: Magyarország vízben gazdag ország. Bár kellemetlenül érintenek a belvizek, az egymással váltakozó árvizek és aszályok, az arzénes szennyezés, de az egy lakosra jutó ivóvíz mennyiségét tekintve a világ élbolyában vagyunk. A tiszai ciánszennyezés és a kolontári katasztrófa ugyanakkor megmutatták, hogy ez egy törékeny állapot, ráadásul teljes mértékben kiszolgáltatottak vagyunk a szomszédos országoknak, ahonnan a vizeink 90%-a érkezik. A Világfórum »magyarra szinkronizált üzenete« tehát az, hogy nem dőlhetünk hátra nyugodtan: mindent meg kell tennünk a vízgazdálkodás fenntarthatóvá tételéért. Ez vonatkozik a diplomatáinkra, akiknek részt kell vállalni a nemzetközi folyamatokban, vonatkozik a döntéshozóinkra, akiknek meg kell oldani az árvizek kordában tartását és aszályos időszakokig való eltárolását... És vonatkozik rád is nyájas olvasó, akinek meg kell tanulnod spórolni az ivóvízzel, meg kell tanulnod nem a réten mosni a kocsidat és azt is meg kell tanulnod, hogy mi az amit le lehet engedni a csatornába és mi az amit nem szabad bedobni a vécébe.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pernahajder Campbell
2012. március 24. 23:29
Igen, a tengervízből lehet ivóvizet csinálni, de nekünk nincs tengerünk. Ezért aztán, ha beüt egy igen súlyos aszály, akkor fújhatjuk. Az pedig jönni fog, csak idő kérdése.
tarackos
2012. március 24. 19:43
Szerencsére emiatt még nem kell aggódnunk, igaz, nem magunknak köszönhetjük...
Learten
2012. március 24. 19:31
Szerintem nem a vízhiánnyal van gond, hanem annak szennyezettségével. A sót még könnyen ki lehet vonni, viszont a rengeteg mérget amelyet az emberiség termel már nem. Pár évtizede még az ásott kutakból, vagy akár fólyók vizéből is gond nélkül lehetett inni következmények nélkül. Manapság már úszni sem ajánlott sok helyen, pl. Duna. A probléma itt indul ezek a szennyezett vizek szivárognak le és pótolják pl. az ásványvízként forgalmazott mélyréteg vizeit. Ugyan kell hozzá jó pár év, de a természetes szűrőrétegek által kivonhatatlan mérgek egy idő után oda is eljutnak. Vajh mennyi idő van még odáig?
andrasvirag
2012. március 24. 18:16
ami a jelent illeti: Magyarországon 1 köbméter ivóvíz ára 2,6-3 dollár. Ez azt jelenti, hogy Dánia után a világon nálunk a legdrágább a víz. (Az USA-ban kevesebb, mint a fele). Erre jogosan hümmögne next.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!