Költségvetés, 2012 - Ki lesz a hibás?

2011. október 18. 18:27

Az már most látszik, hogy a jövő évi költségvetés megalkotása és végrehajtása nem lesz diadalmenet.

2011. október 18. 18:27
Gaál Csaba
Világgazdaság

Egyrészt nem kedvez a tervezésnek a kiszámíthatatlan külső környezet: nem tudjuk, mi történik a magyar gazdasági növekedés szempontjából kulcsfontosságú euróövezettel, amely története legsúlyosabb válságán megy keresztül. De a belső tényezők sem adnak okot optimizmusra. Az elmúlt másfél évben elbliccelt feladatok lassan a kormány körmére égnek, miközben a kiadásokat tartósan mérséklő fogadalmak helyét egyre inkább az adónövelő elképzelések veszik át. A drasztikus hiánycsökkentési terveket kapkodás, rögtönzés és átláthatatatlanság jellemzi. Mindennél többet mond az Állami Számvevőszék múlt heti jelentése, amelyből – a rengeteg kockázat és bizonytalanság mellett – kiderült például, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium egyszerűen elfelejtette betervezni a Magyar Nemzeti Bank előre jelzett veszteségét.

Nem kevésbé lehangolók a parlamenti ellenzék alternatív javaslatai. Közös jellemzőjük, hogy visszaállítanák a személyi jövedelemadó felső kulcsát, és abból finanszíroznák a választóik számára kedves programokat. Ellenzéki szerepében az MSZP ismét jóléti célokra költene, az LMP a nagy ellátórendszerekbe pumpálna több pénzt, a Jobbik a belső fogyasztást élénkítené. Régi, többnyire lejárt receptek. Javaslataikban alig van nyoma az állami kiadások ésszerűsítésének, az üzleti környezet javításának, az állami újraelosztás és az adósság mérséklésének, ami a jelenlegi nemzetközi kihívások teljes félreértésére utal. Márpedig a piacok értékítélete immár sokadszor az egyetlen fegyelmező ereje lehet a magyar gazdaságpolitikának. Erre talán már nem is kell sokat várni. Hamarosan a nagy hitelminősítők, a befektetési bankok és más nemzetközi intézmények is véleményt alkotnak a magyar költségvetési politikáról, a kitűzött célok realitásáról. Aztán, ha netán szétporlad a Széll Kálmán-terv nyomán kialakult eufória, lehet majd ismét őket okolni a bajainkért.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
anticonstitutionelle
2011. október 19. 07:59
Ha megtudjuk hogy ki a hibás, akkor is meg kell oldani a problémát. Nem lenne jobb most evvel foglalkozni?
nyugalmazott tanár
2011. október 19. 07:32
"Az már most látszik, hogy a jövő évi költségvetés megalkotása és végrehajtása nem lesz diadalmenet." Ezt állítják magukról a németek, sőt az amik is. Akkor mit remélhet egy olyan ország, amelynek a gazdasága jelentősen függ tőlük. Átvészeljük. Ahhoz képest, hogy ez a remény is hiányzott korábban, a mostani koalíció igyekezete már önmagában igen jelentős társadalmi hatású, és összefogásra késztet. Mármint azzal, aki erre hajlandó. Aki meg nem, hát most már vessen magára, ne örökké a többség nyakán lógjon.
wartog
2011. október 19. 07:26
Annyira mint ezt az országot egyetlen másik európait sem loptak szét és vágtak agyon.Ez az alap. Nagyon nehéz talpon maradni hiszen semmi sem maradt szinte. Persze ha csak adót emelünk abból csak még nagyobb szegénység lesz.
tarackos
2011. október 18. 21:50
Nem az a lényeg ki a hibás, hanem az, ki nem. Nos, Ő biztosan nem, hiszen azért mert csak. Nemzet naccsága...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!