Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Rendjén való, sőt mintaértékű, amit maguknál gazdasági szabadságharcnak hívnak. Interjú.
„Nagyon megütik a fülemet az IMF-ről szóló lesújtó szavai. Tudja-e, hogy Magyarország gyakorlatilag megszakította a kapcsolatait a Valutaalappal?
Hogyne tudnám. Írtam is erről méltatást…
És azt is tudja, hogy az elmúlt hetekben rosszabb feltételek mellett vettünk fel a költségvetés számára életbevágóan fontos hiteleket máshonnan?
Mit jelent, hogy rosszabb feltételekkel?
Magasabb kamatokat kell fizetnünk, mint az IMF hitelek után. Növekszik az adósságteher.
Ez csak egy szempont a sok közül és nem a legfontosabb. Ma nem az adósság növekedése, nem az infláció, hanem a munkanélküliség, a perifériára szorult országok elszegényedése, recessziójának elhúzódása, a szegények és a gazdagok közötti szakadék növekedése az igazi probléma. Az ebből fakadó társadalmi robbanások okozhatnak valójában »világvégét«, Az IMF kölcsönök feltételei – ahogy ezt újra és újra tapasztaljuk – olyan gazdaságpolitikát írnak elő szuverén kormányok számára, amely együtt jár a munkahelyek leépítésével, a gazdasági visszaesés tartósításával. Ha egy kormány az IMF helyett szabadon dönt, hogy hol vesz fel – esetleg drágábban – hiteleket, akkor a pénzt a gazdaság élénkítésére, munkahelyteremtésre használhatja fel, megadhatja országának az esélyt a feltápászkodásra. Ezt az esélyt sem az IMF, sem más politikai-pénzügyi intézmény nem tudná, de nem is nagyon akarná megadni – ez esetben Magyarországnak. Szerintem – amennyire ismerem a helyzetet - rendjén való, sőt minta értékű, amit maguknál gazdasági szabadságharcnak hívnak.”