A Fidesz konzervatív forradalma

2010. május 17. 07:21

Egy konzervatív politikus nem hihet abban, hogy íróasztalnál el lehetne dönteni, milyen legyen egy ország berendezkedése.

2010. május 17. 07:21

„Orbánék konzervatív forradalmával ugyanaz a probléma, mint bármely más forradalommal. Egy konzervatív politikus nem hihet abban, hogy íróasztal mellett, vagy akár parlamenti bizottságokban el lehetne dönteni, milyen legyen egy ország új politikai-gazdasági berendezkedése. Egy ilyen politikai attitűd nem lenne már, mint amit a jobboldal régóta kritizál a baloldali politikacsinálásban: társadalmi mérnökösködés. (...)


A legfontosabb probléma az idő rövidsége és a beavatkozások mélysége. Orbán Viktor szombati interjújában a következőképp fogalmazott: »Reményeink szerint persze másfél-két év múlva már sikeresen befejezhetjük ennek az új rendszernek, a nemzeti együttműködés rendszerének az alapjait hosszú távon is biztosító új alkotmány megalkotását és elfogadását.« Ilyen alapvető és gyors változásokat demokráciákban csak egy alkotmányozó nemzetgyűlés kezdeményezhet tényleges vészhelyzetben. A normális parlamenti üzem erre nem alkalmas, és az alkotmányos keretek sem teszik ezt lehetővé.

A Fidesz tehát csak akkor tud előrejutni e kérdésben, ha megosztja az új rendszer megalkotásának felelősségét az ellenzékével. Orbán politikai nyilatkozata valószínűleg pont erre a dilemmára, a konzervatív paradoxonra próbál válaszolni - hogy milyen sikerrel, azt a közeljövő, s az ellenzéki pártok fogadókészsége fogja megmutatni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
slomovicz
2010. május 17. 14:42
"„Orbánék konzervatív forradalmával ugyanaz a probléma, mint bármely más forradalommal. Egy konzervatív politikus nem hihet abban, hogy íróasztal mellett, vagy akár parlamenti bizottságokban el lehetne dönteni, milyen legyen egy ország új politikai-gazdasági berendezkedése." A szerzö iránti elismerésem ellenére, a cikk nettó marhaság, mert- talán ismeretek hiánya miatt- , téves alapokból indul ki! A Fidesz és Orbán felismerte a szocik hatalmas hibáját hogy elfordulva a néptől és a szakmai kéviseletektől, mérnökösködtek. Mindent az ellenvélemények és javaslatok teljes figyelmen kivűlhagyásával, gyakran még alkotmánynak ellentmondva vittek véghez. Nem! Nem lesznek parlamenti megegyezések, többpárti alkuk! Közel egy éve már folytak konzultációk szakmai csoportokkal népképviseletekkel, és ez igy lesz a teljes ciklus alatt. Nem az MSZP-vel vagy a Jobbikkal kell alkut kötni, csak az orvosi kamarával, a kórház szövetséggel, az önkormányzatok szövetségével- stb. Mit jelent ez? Beépülnek a havonta a szervezetek javaslatai, és a programok, a célok ilyen módon közösekké válnak. Ilyen módon közös lesz a felelősség, közös a végrehajtás. Ez már- nem az a politikai helyzet, amikor négy évenként, az urnákhoz terelik a választókat és az nyer aki jobban tud hazudni. Ennek az új politikai rendszerrel vége! Ugyhogy harmadrangú az, hogy kik milyen bizottságokban vannak! A nép kormányoz!!! Csak várjatok néhány hetet!
honphibu
2010. május 17. 14:31
"...jobb ha a komcsik befogják a pofájukat. Miattatok nem élhetünk úgy húsz év után, mint egy osztrák polgár! " Jujj!
bükk
2010. május 17. 10:02
Oszt kivel tárgyaljon OVi? A Nagy Elkúróval és neki falazókkal? Vagy a külföldön szalonképtelen és eléggé ütődöttnek tűnő Jobbikkal? A hippi LMP-vel? A konzerv eszmény nem a nem-cselekvés.
bmucsai
2010. május 17. 09:12
"A Fidesz tehát csak akkor tud előrejutni e kérdésben, ha megosztja az új rendszer megalkotásának felelősségét az ellenzékével. " A pártok érdekei - mint láthattuk - nem esnek egybe a közjó érdekeivel. Ezzel az ellenzékkel bármiben is kiegyezni durva politikai hiba lenne! Ezért van szükség a tömegek megszólítására, nemzeti konzultációkkal és minden egyébb módon, hogy a kapcsolat a közjóval megmaradjon. Alkotmányozó nemzetgyűlésre igény nincs, de egy év alatt ( kellő propagandával ) felmerülhet az igény ilyesmire. A társadalmi szerződést a társadalommal kell megkötni, és nem a pártokkal!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!