Ahol nincs istenlátás, ott elvadul a nép – Koncz Gábor a Mandinernek

Beszélgetés bátorságról, hőshiányról és arról, mit jelent ma Magyarországon konzervatív színésznek és keresztény embernek lenni.

Beszélgetés bátorságról, hőshiányról és arról, mit jelent ma Magyarországon konzervatív színésznek és keresztény embernek lenni.
„Modell nélkül képtelen lennék festeni” – mondta Pierre-Auguste Renoir, akinek az életművét ilyen teljességben most először láthatjuk Magyarországon. A Szépművészeti Múzeum Renoir – A festő és modelljei című válogatása a csúcsművekre, azon belül is az alakábrázolásokra koncentrál, több mint húsz közgyűjteményből összesen mintegy hetven alkotással.
Nagy sikerrel zárult a Nemzeti Filmintézet restaurált mozgóképeket ünneplő fesztiválja, a Budapesti Klasszikus Film Maraton: a hatnapos mozgóképes időutazáson több mint húszezer néző vett részt, megdöntve a korábbi évek látogatószámát.
Korda- és Paramount-klasszikusok, frissen restaurált Latabár-vígjátékok és a százötven éves fővárost ünneplő Budapest-filmek: ma startol a Budapesti Klasszikus Film Maraton. A 16-ig tartó filmes időutazásról és Hollywood magyar származású legendáiról Ráduly György fesztiváligazgatót, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum vezetőjét kérdeztük.
Több mint száz biciklit láthatunk a Közlekedési Múzeum új kiállításán: a Bringára váltva a kerékpározás kétszáz éves történetébe nyújt majdnem teljes betekintést.
Majláth János, Homoky Imre, Ferenczy Ida és Falk Miksa – mindannyian tevékeny részesei voltak annak, hogy Sisi szinte tökéletesen elsajátította a magyar nyelvet.
Látványos kamarakiállítással tiszteleg tervezője, Pollack Mihály születésének 250. évfordulója előtt a Magyar Nemzeti Múzeum.
Vasárnap nyit a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új vasúttörténeti kiállítása a kenderesi állomáson, a tárlaton a legendás Maybach luxusautó is látható.
A közel egyórás alkotás nagyrészt teljesíti vállalt célját: átfogó, bár a játékidő rövidsége miatt felületesnek érzett képet kapunk a 9–10. századi magyar történelemről.
A tét: a magyarság megmaradása. A kérdés: mi ér többet, az ország sorsa vagy egy nő szerelme? Ősszel a Duna televízió tűzi műsorra a Tündérkert című, nagyszabású történelmi kalandfilmsorozatot, amely Móricz Zsigmond azonos című regényének filmes feldolgozása.
A Hagyományok Háza főigazgatójával beszélgettünk a lelkekben való dúlásról, régi és új világrendről és arról, lesz-e még a táncházmozgalomhoz hasonló bumm a népi kultúrában.
z. Az etyeki Anonym Pince tulajdonosának a legfőbb ihletője az öt gyereke, és kitartóan hisz abban, hogy az Etyek–Budai borvidék kitörési pontja a csúcsminőségű pezsgőben van.
„Kis város: nagy falu”, álmosan nyújtózó dunántúli dombok, szőlő, bor, Babits és Mészöly: Szekszárd akkor is mindig visszavár, ha hűtlenül elhagyod.
Portré Little G Weevilről, alias Szűcs Gáborról, aki az amerikai álom helyett a sajátját váltotta valóra.
A corvinák nemcsak egy nagy korszak mementói, de több okból is meghatározói a magyar identitásnak – mondja Zsupán Edina kodikológus, az Országos Széchényi Könyvtár Corvina-programjának vezetője. Mátyás király egykori könyvtárának virtuális újraegyesítése nemrégiben kapott új lendületet.
Ha azt mondja valaki, hogy az élő szereplős Barbie mozin fogok idén a legjobban szórakozni, és még csak nem is azért, mert annyira bugyuta, hogy az ember kínjában végigröhögi, biztosan nem hiszek neki. Pedig a Greta Gerwig rendezte produkció minden elemében szenzációs, Ryan Gosling Kenjéről meg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.
Magyar vagyok, itt nevelkedtem, fantasztikus mesterek kezei alatt, bárhol járok a világban, ezt sosem felejtem el – mondja György Ádám.
Héreg, Házasság negyed, KóPé sétány 50. – itt lakik Péter bátyó és Ildikó nénje, azaz az idén nyolcvanéves Levente Péter és felesége, Döbrentey Ildikó. Születésnapi látogatásra érkeztünk.
A Gyulai Várszínház hat évtizede igazi sikertörténetként része a magyar színháztörténetnek úgy, hogy a szervezők minden évben igyekeznek a helyi művészeket is minél inkább bekapcsolni a programokba. Elek Tibor igazgatót a programkínálat mellett a jövő kiszámíthatóságáról is kérdeztük.
Bár az idei cannes-i filmfesztiválon ötperces álló ovációval ünnepelte a közönség az ötödik, és nagyon úgy tűnik, hogy utolsó Indy-film bemutatóját, az inkább szólt a hihetetlenül masszív életművet magáénak tudható Harrison Fordnak, mintsem A sors tárcsája hibátlanságának. Akárhogy is, Indiana Jonesban még mindig van annyi kraft, hogy új kalandja ne csak a nosztalgiafaktor miatt legyen élvezhető. Június 29-étől bárki meggyőződhet erről a magyar mozikban is.
Kövesse a Facebookon!