Szoboszlai Dominik labdába sem rúghatott, legyőzték ellenfelei
Több sportlegenda is előtérbe került, az olimpikonok taroltak.
A párizsi olimpián a szintén interszexuálisként a hölgyek mezőnyében induló és ott olimpiai bajnoki címet nyerő Lin Jü-ting hazájában a legrangosabb állami elismerésben részesült.
Nyitókép: Lin Jü-ting hazájában nemzeti hős lett! Fotó: EPA/Daniel Ceng
***
Emlékezetes: hatalmas nemzetközi visszhangot váltott ki, hogy
az algériai és a tajvani sportoló indulását annak ellenére engedélyezte a NOB, hogy a tavalyi világbajnokságon mindketten megbuktak a nemi teszten.
Az algériai Imane Khalif (a 66 kilogrammos súlycsoportban, amelynek negyeddöntőjében éppen a magyar Hámori Lucát búcsúztatta) és a tajvani Lin Jü-ting (az 57 kilogrammosok mezőnyében) egyaránt olimpiai bajnoki címet szerzett.
Mindez azért visszatetsző, mert a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség vizsgálatai szerint mindkét sportoló szervezetében a férfiakra jellemző XY kromoszómák vannak túlsúlyban, ezért sem indulhattak az IBA által megrendezett tavalyi világbajnokságon.
A párizsi ötkarikás játékokon viszont a világszövetséggel és annak orosz elnökével, Umar Kremljovval éles konfliktusban álló Nemzetközi Olimpiai Bizottság égisze alatt bonyolították le az ökölvívótornát, amely engedélyezte az algériai és a tajvani versenyző ringbe lépését. Sőt!
A NOB a rajtengedély megadásával egy időben azt is közölte, hogy a két versenyzőt tavaly agresszió érte az IBA részéről, és kizárásuk önkényes volt.
Mint fentebb írtuk, saját súlycsoportjában a két versenyző végigverte a mezőnyt és olimpiai aranyérmet nyert, ráadásul mindkettőt nemzeti hősként ünneplik hazájukban.
A hírek szerint a Tajvanra hazatérő Lin Jü-ting nem csak kimagasló pénzjutalmat kapott, hanem megkapta hazája legrangosabb állami kitüntetését, a Nemzeti Dicsőségérmet is...