Újabb nagy bravúr után óriási meglepetés a D-csoportban: Ausztria a franciák és a hollandok előtt csoportelső!

2024. június 25. 20:30

Amire nagyon kevesen számítottak: Ausztria végzett az élen, Franciaország a második, de Hollandia is tovább jutott.

Nyitókép: Malen öngóljával szerzett vezetést Ausztria Fotó: Getty Images

***

A Hollandia – Ausztria mérkőzés előtt azért drukkolhatott minden magyar szurkoló, hogy a Sógorok nagy gólarányú vereséget szenvedjenek, hiszen például egy négygólos kudarc esetén máris a magyar válogatott mögé szorultak volna a csoportok harmadik helyezettjeinek külön csatájában.

A berlini Olimpiai Stadionban a két csapat a következő összeállításban kezdte a mérkőzést, a játékvezető a szlovák Ivan Kruzliak.

Hollandia: Verbruggen – Geertruida, De Vrij, Van Dijk, Aké – Reijnders, Schouten, Veerman – Malen, Depay, Gakpo.

Ausztria: Pentz – Posch, Wöber, Lienhart, Prass – Seiwald, Grillitsch – Wimmer, Sabitzer, Schmid – Arnautovic.

Június 25-e több szempontból is emlékezetes dátum a holland labdarúgás számára: az 1978-as világbajnokság fináléját ugyan elvesztette az Oranje (Mario Kempesék a hosszabbításban 3-1-re győzték le Johan Cruyffékat), ám 1988-ban Marco van Bastenék (lehet-e feledni a legendás támadó kapáslövését?...) 2-0-ra verték az Eb-döntőben Szovjetunió válogatottját.

Visszatérve 2024-re: a 6. percben váratlanul vezetést szereztek az osztrákok: Arnautovic passzát Prass középre kanyarintotta, ám a menteni akaró (és ezen az Eb-n debütáló) Donyell Malen becsúszva, védhetetlenül a hálóba továbbította a labdát. Öngól! Hollandia – Ausztria 0-1.

Cseppet sem mellékesen: ez volt minden idők leggyorsabb öngólja az Európa-bajnokságok történetében.

Válaszként Reijnders a 14. percben, hatalmas helyzetben eltörte a labdát…

A mérkőzés alaphangulatára tökéletesen jellemző volt: a 19. percben az osztrák drukkerek hangos ollézásba kezdtek, miután a kedvencek nem voltak hajlandóak elveszíteni a labdát…

Romano SCHMID
Romano Schmid fejese után is kapitulált a holland védelem. Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Ezt már Ronald Koeman sem bírta tovább: az Oranje szövetségi kapitánya dühösen rázta az öklét a kispadon.

A 23. percben Mahlen javíthatta volna hibáját, ám hiába lépett ki remekül, a kapu mellé gurított.

A 30. percben Sabitzer lövése még levágódott a védőkről, Grillitsch ismételt, ám a labda Verbruggen zsákmánya lett.

Az első játékrész végén Ausztria állt a D-csoport élén, mivel a Franciaország – Lengyelország találkozó 0-0-ra állt!

SZÜNET UTÁN

Rögtön egyenlített Ronald Koeman csapata! A még az első félidőben becserélt Xavi Simons lódult meg lendületesen, Cody Gakpo kapta a labdát, a Liverpool támadója pedig egy visszacsel után remekül tekert a hosszú felső sarokba! Hollandia – Ausztria 1-1.

Ezzel a részeredménnyel már Hollandia állt a D-csoport élén!

Ilyen nincs: nem sokkal ezután újabb öngóllal szerzett vezetést Ausztria!

Sabitzer visszapassza után Grillitsch adott be, Schmid gyönyörűen fejelt kapura, ám a labdát végül Stefan De Vrij bombázta a kapuba. Öngól! Ausztria – Hollandia 2-1!

Így hiába szerzett vezetést a másik mérkőzésen Franciaország Lengyelország ellen, ekkor Ausztria állt az élen (7 ponttal), Franciaország a második (6 pont), míg Hollandia a harmadik (4 pont) pozíciót foglalta el.

SABITZER, Marcel
Az osztrák csapatkapitány, Marcel Sabitzer szerezte a győztes találatot Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

A 75. percben azonban egyenlített Hollandia! A csereként beállt, hórihorgas Weghorst lefejelt labdáját Memphis Depay egy pattnás után a kapuba zúdította. A játék azért állt három percet, mert a VAR azt vizsgálta: az Atlético Madrid támadója nem ért-e kézzel a labdához? Depay egyből mutatta, hogy a combjára pattant a bőrgolyó, de biztos, ami biztos: az esetet a szlovák játékvezető megvizsgálta videón, végül Kruzliak középre mutatott. Hollandia – Ausztria 2-2!

Ám Ausztria harmadszor is vezetést szerzett: a 80. percben Baumgartner remekül futtatta lyukra Marcel Sabitzert, a csapatkapitány pedig iszonyatos erővel a rövid sarokba zúdította a labdát! Ausztria – Hollandia 3-2!

S mivel a lengyelek egyenlítettek Franciaország ellen, ismét Ausztria áll a D-csoport élén!

Nem sokkal ezután egy Weghorst-fejes okozott riadalmat, de a labda fölé szállt.

Hiába nyolcperces hosszabbítás, Hollandia nem tudott kiegyenlíteni, így a Sógorok lettek a csoportgyőztesek!

Összesen 92 komment

Locomotive
2024. június 26. 09:14
Az osztrákok jól játszottak, jó keretük van, sok echte osztrákkal. Van két feka náluk, pont jó az arány.
ördöngös pepecselés
2024. június 26. 06:36
a nagy csapatok később kezdenek játszani ebből is látszik hogy mi már nagyok vagyunk
Novicsok-5
2024. június 25. 20:32
Nincs ebben semmi meglepetés. Támadó focit játszanak és nem szarnak be az ellenféltől, mint a falábúak. Van mit tanulni a haldokló nyugati szomszédunktól.