Megvan, kikkel játszanak a lányok a bronzéremért
Egyszer már összefutottunk az Eb-n a vasárnapi ellenféllel, és nincsenek szép emlékeink.
„Még a müncheni és az atlantai olimpia is nézők részvételével folytatódott a súlyos terrortámadások után” – emlékeztetett Borbély Zoltán, aki szerint nem valószínű, hogy bolgár kollégájának fellebbezése célt ér.
Tovább bonyolódik a magyar válogatott soron következő, jövő csütörtökön rendezett Eb-selejtezője körül kialakult szokatlan helyzet, miután kiderült, lehet, hogy a másodszorra tervezett helyszínen, a plovdivi stadionban sem tudják majd lebonyolítani a találkozót, így a bolgár labdarúgó-szövetségnek ismét új helyszínt kell keresnie. De nézzük sorban, mi történt eddig:
Így áll jelenleg a bolgár-magyar mérkőzés az egyre bonyolultabbnak tűnő ügye.
Az ügyről Borbély Zoltán ügyvédet, sportjogi szakjogászt kérdeztük, aki elmondta, hogy a kiemelt kockázatú labdarúgómérkőzések biztosítását a rendező országok rendvédelmi szervei közfeladat keretében végzik. „Jellemzően rutinfeladat szokott lenni a rendőrség részéről, hogy jelzi a szövetség valamint az UEFA felé, hogy biztosít egy meccset.
Ilyen értelemben példátlan a jelenlegi helyzet”
– mondta a jogász.
A szakember szerint a Magyar Labdarúgó Szövetség – sőt bizonyos értelemben a bolgár is – gyakorlatilag tehetetlen, hiszen a bolgár rendőrség jelezte, hogy nem tudja garantálni a mérkőzés eredeti helyszínen való biztonságos lebonyolítását. A szakember szerint amennyiben bármely szövetség ennek ellenére – a rendőri szervek álláspontját felülbírálva – az eredeti tervek szerinti rendezés mellett dönt, azzal óriási – akár büntetőjogi felelősséggel járó – kockázatot vállal.
„Mert ha valami baj történik, és esetleg akár egy ember is megsérül vagy meghal, nem a rendőrség lesz a felelős, és aki a rendezésről döntött, akár foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés vádjával áll a bíróság elé”
– fogalmazott Borbély Zoltán.
Az ügyvéd konkrét magyar példát is említett ehhez hasonló helyzetre: 2010-ben a téli szünetben teremlabdarúgó-tornát rendeztek Magyarországon NB I-es csapatok részvételével. Az egyik helyszínen, Szegeden csalók rengeteg hamis jegyet értékesítettek, sőt, olyan is volt, hogy egy belépővel többen mentek be, így végül a 2500 fős sportcsarnokban 3500 ember szorult volt össze. A rendezők válságstábot hívtak össze az MLSZ biztonsági igazgatója és főtitkára, a szegedi rendőrkapitány és Borbély Zoltán részvételével, és végül úgy döntöttek, hogy nem rendezik meg a találkozót. Az MLSZ a jegyek, a szállások és az utazás költségét is megtérítette. A történet érdekessége, hogy épp aznap éjjel történt a West Balkán-tragédia, amely több ember életét követelte.
Borbély Zoltán szerint a bolgár ügyvéd fellebbezése valószínűleg hiábavaló, hiszen a lausanne-i Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) szinte biztosan nem fogja felülbírálni a bolgár hatóságok álláspontját, miszerint nem biztonságos a mérkőzés eredeti tervek szerinti rendezése. A végleges döntést a labdarúgószövetség hozza, tehát elméletileg a CAS felülbírálhatná, de a sportjogász szerint nagyon életszerűtlen volna, hogy ilyen döntés szülessen.
„Ez olyan lenne, mintha egy a bíró az elmeszakértői szakvélemény állásfoglalásával szembe menve szabadlábra helyezne egy közveszélyes elmebeteget.
De természetesen láttunk már csodákat” – fogalmazott a sportjogász. Kiemelte, szerinte a zárt kapus mérkőzés megrendezése bármilyen helyzetben csak a legvégső eszköz lehet.
„A dolog másik része viszont, hogy nagyon nehezen érthető, hogy egy ország rendvédelmi szerve nem tudja garantálni egy előre tervezett tömegrendezvény biztonságos lebonyolítását. Képzeljük el, hogy egy Európa-bajnokságon a rendező ország nem vállalja, hogy szurkolók előtt rendezzenek meg mondjuk egy magyar-román, egy angol-ír vagy egy horvát-szerb meccset. Természetesen más a helyzet, amikor valódi terrortámadás veszélye fenyeget, mint jelenleg Izrael esetében.
Emlékezetes, hogy még a müncheni és az atlantai olimpia is nézők részvételével folytatódott a súlyos terrortámadást és a robbantást követően!
Ez viszont nem ilyen szituáció, abszurd, hogy a bolgár szurkolók fenyegetőzése miatt a szövetség visszalép a mérkőzés normális megrendezésétől. Példátlan az, hogy a bolgár rendőrség nem képes biztosítani egy ilyen Eb-selejtező biztonságos lebonyolítását!” – fogalmazott a szakember.
Nyitókép: MIT/Kovács Tamás