Váratlan helyről érkezett a megerősítés: „Magyarországnak joga van ehhez!”
Nem elvi vagy stratégiai kérdés, kizárólag politikai lépés.
A vasárnap véget ért budapesti atlétikai világbajnokság értékelése most csapódik le a nemzetközi sajtóorgánumoknál és a mindig kritikus The Guardian két dolgot írt le nagyon nehezen: Sebastian Coe Orbán Viktort dicsérő szavait és azt, hogy szerinte Budapest készen áll egy olimpia megrendezésére.
Sebastian Coe a tegnapi sajtónyilatkozata során több erényét is kiemelete a budapesti atlétikai vb-rendezésnek. „A jegyek több mint 95%-a elkelt a világbajnokságra, ez csodálatos” – értékelt a WA-vezetője.
Nem emlékszem jobb hangulatra”
– utalt a vibráló és magával ragadó légkörre, ami a világbajnokság teljes ideje alatt szinte tapintható volt. Tökéletesnek nevezte a versenyrendezést, s a város világbajnoksággal átitatott atmoszféráját, amelyben kitűnően érzékelhető volt, hogy a város együtt lüktet ezzel az eseménnyel.
Az már a The Guardian szokásos fősodratú beállítottságára jellemző, hogy
Lord Coe egyértelműen megfogalmazott véleményét „ellentmondásosnak” minősítette, amikor Sebastian Coe megköszönte Magyarország – szerintük – autoriter miniszterelnökének, Orbán Viktornak a támogatását.
„Ez egy olyan ország, amelynek hosszú távú ambíciói vannak a sporttal kapcsolatban, és a sport messze túlmutat a kilencnapos versenyen" – mondta nyilatkozatában Coe. Bizonyára értetlenül álhatott a magát „függetlennek” tituláló orgánum azelőtt az értékelés előtt is, amelyet Sebastian Coe egyértelműen kimondott a nemzetközi sajtó előtt:
Amikor új helyszínre megyünk, nagyon ésszerű, ha abban az országban olyan miniszterelnökkel dolgozhatunk együtt, aki tényleg érti a sportot. És Orbán Viktor személyében nem is találhattunk volna jobb támogatót helyi és nemzetközi szinten sem”
– hangzott a fősodratú nemzetközi orgánumok számára nyilván nehezen lenyelhető kijelentés a WA első emberétől.
Ez egy ambiciózus város, ez egy ambiciózus ország, és nincs okom kételkedni abban, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felé is képesek lennének egy nagyon hiteles pályázat benyújtására”
– adott messzebbre mutató értékelést Lord Coe, aki szerint rendkívül bíztató a növekvő globális televíziós nézettség is, mely szerint az
első elemzések alapján az emberek 25-30%-kal hosszabb ideig nézték az atlétikai világbajnokság televíziós közvetítéseit,
amely nyilván – ha csak a maratoni versenyek csodálatos budapesti, világörökségi helyszíneire gondolunk – országimázs-építő és marketingértékben sem elhanyagolható.