Mexikó győzelemmel, az Egyesült Államok vereséggel jutott ki a világbajnokságra
2022. március 31. 11:21
Az utolsóként záró CONCACAF térségben a záró játéknap előtt még három csapat pályázott két vb-helyre. A papírformának megfelelően a Katarba kijutó két válogatott Mexikó és az Egyesült Államok lett, de az utóbbi vereséggel érte el ezt a sikert, és csak jobb gólkülönbségének köszönheti, hogy nem kényszerül pótselejtezőre.
2022. március 31. 11:21
p
0
0
0
Mentés
A CONCACAF, vagyis Észak-, és Közép-Amerika térségében az utolsó fázisban nyolc csapat játszott körmérkőzést. Azt már korábban tudtuk, hogy Kanada elérte a célját, és ott lehet a télen Katarban, de a magyar idő szerint csütörtök hajnali utolsó forduló előtt még a két további hely, valamint az interkontinentális pótselejtezőt érő 4. pozíció gazdára várt.
Három jelentkező volt ezekre, és közülük kettő, Costa Rica és az Egyesült Államok egymás ellen játszott.
Igazi dráma ezen a találkozón azért nem alakulhatott ki, mert a három ponttal többel rendelkező amerikaiak gólkülönbsége 10-el jobb volt, vagyis a Mexikó és Dél-Amerika között található kis ország focistáinak legalább hat góllal kellett nyerniük ahhoz, hogy megelőzzék a nagy államot. Ha Amerika a legjobb jégkorongozóit küldi erre a meccsre talán azok is tudtak volna hozni a kívánt mértékű vereséget, de természetesen az USA-t a legjobb "socceresek" képviselték.
Alig jobban, ahogy a hokisok tették volna, ugyanis 2-0-ra nyert Costa Rica.
Mindkét válogatott 7 győzelemmel, 4 döntetlennel és 3 vereséggel zárt, az amerikaiak azért maradtak az őket legyőzők előtt, mert hattal jobb a gólkülönbségük. Costa Rica-nak a hét győzelméből öt volt egygólos, és a mostanival együtt kettő kétgólos.
14 mérkőzésen összesen 13 gólt szerzett
, úgyhogy nagyon nem átkozhatja a sorsát a gólkülönbség miatt elszenvedett hátrány okán.
Az utolsó félórában, 2-0-nál, amikor már érződött, hogy nem lesz újabb négy hazai gól, Costa Rica drukkerei egyre gyakrabban nézték a pálya helyett a telefonjukat, hogyan áll a Mexikó-Salvador találkozó. Ugyanis salvadori győzelem esetén még lett volna esély megelőzni a térség foci nagyhatalmát, de csodák ritkán vannak.
Mexikó nyert, és második lett Kanada mögött
, az Egyesült Államok harmadikként jutott ki a vb-re, míg Costa Rica interkontinentális selejtezőt vívhat.
Costa Rica–Egyesült Államok 2–0
Mexikó–Salvador 2–0
Jamaica–Honduras 2–1
Panama–Kanada 1–0
az óceániai döntőben Új-Zéland 5-0-ra legyőzte a Salamon-szigeteket
, és 100%-os teljesítménnyel áll jelenleg a selejtezők során, de az erőviszonyokról sokat elárul, hogy a Salamon-szigetek mellett még Tahiti és Pápua Új-Guinea szerepelt a legjobb négy között.
Meglepő lenne, ha a Új-Zéland az interkontinentális selejtező után is makulátlan mérleggel rendelkezne, de azért ne temessük el, mert annyival nem jobb Costa Rica. Mondjuk így: nincs akkor a különbség a két ország között, mint lenne pl. rögbiben, amely sportban
Új-Zéland kb. 200-250 ponttal verné a karibi országot.
Ám a foci más! A fociban két ilyen tudású csapat találkozásakor 90, esetleg 120 perc alatt bármi megtörténhet. Az interkontinentális selejtezők során ugyanis idén egy mérkőzés dönt.
Európa (12) : Németország, Dánia, Franciaország, Belgium, Horvátország, Szerbia, Spanyolország, Anglia, Svájc, Hollandia, Portugália, Lengyelország
Észak-, és Közép-Amerika (3) : Kanada, Mexikó, Amerikai Egyesült Államok
Afrika (5) : Ghána, Szenegál, Marokkó, Tunézia, Kamerun
Ázsia (és Ausztrália) (5) : Katar, Irán, Dél-Korea, Japán, Szaúd-Arábia
Ez ugyebár 29 ország.
Még további három hely kiadó, és a novemberi kezdőrúgásig öt selejtezőt vívnak még.
Egy csapat Európából csatlakozik a 32-es mezőnyhöz. Ezt a csapatot már ismernénk, ha nem tör ki az orosz-ukrán háború. Mert Ukrajna érdekelt a pótselejtezőkön, de a mérkőzését elhalasztották. Valószínűleg júniusban vívja Skócia ellen. Annak a párharcnak a győztese pedig Wales-szel csatázik a még szabadon lévő európai helyért.
A további kettő pedig a már szóba került interkontinentális selejtezők során talál gazdára.
Június 7-én, Dohában az Egyesült Arab Emirátusok játszik ezért Ausztráliával. A találkozó győztese pedig egy héttel később mérkőzik a dél-amerikai sorozat ötödikjével, Peruval.
Ugyanakkor, vagyis június közepén lesz a Costa Rica - Új-Zéland találkozó is.
A nyitóképen: az al-Bajt Stadion, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság nyolc arénájának egyike a fővárostól, Dohától mintegy 50 kilométerre északra fekvő al-Korban.
Péntek délben, az FIFA zürichi központjában tartják a következő világbajnokság csoportjainak sorsolását, a mieink nem akármilyen módon juthatnak ki a három ország (Egyesült Államok, Kanada és Mexikó) által rendezett eseményre.
Százharminc vádpontot fogalmaztak meg a Manchester City ellen az utóbbi idők egyik legnagyobb sportperében, most mégis rangadót játszik a Bajnokok Ligájában.