Ez fájt! Az UEFA jól kibabrált Szoboszlaiékkal
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek sorsolásán a Nemzetek Ligája-osztályozós válogatottjai automatikusan négycsapatos csoportokba kerülnek.
Az utolsóként záró CONCACAF térségben a záró játéknap előtt még három csapat pályázott két vb-helyre. A papírformának megfelelően a Katarba kijutó két válogatott Mexikó és az Egyesült Államok lett, de az utóbbi vereséggel érte el ezt a sikert, és csak jobb gólkülönbségének köszönheti, hogy nem kényszerül pótselejtezőre.
A CONCACAF, vagyis Észak-, és Közép-Amerika térségében az utolsó fázisban nyolc csapat játszott körmérkőzést. Azt már korábban tudtuk, hogy Kanada elérte a célját, és ott lehet a télen Katarban, de a magyar idő szerint csütörtök hajnali utolsó forduló előtt még a két további hely, valamint az interkontinentális pótselejtezőt érő 4. pozíció gazdára várt.
Igazi dráma ezen a találkozón azért nem alakulhatott ki, mert a három ponttal többel rendelkező amerikaiak gólkülönbsége 10-el jobb volt, vagyis a Mexikó és Dél-Amerika között található kis ország focistáinak legalább hat góllal kellett nyerniük ahhoz, hogy megelőzzék a nagy államot. Ha Amerika a legjobb jégkorongozóit küldi erre a meccsre talán azok is tudtak volna hozni a kívánt mértékű vereséget, de természetesen az USA-t a legjobb "socceresek" képviselték.
Mindkét válogatott 7 győzelemmel, 4 döntetlennel és 3 vereséggel zárt, az amerikaiak azért maradtak az őket legyőzők előtt, mert hattal jobb a gólkülönbségük. Costa Rica-nak a hét győzelméből öt volt egygólos, és a mostanival együtt kettő kétgólos.
, úgyhogy nagyon nem átkozhatja a sorsát a gólkülönbség miatt elszenvedett hátrány okán.
Az utolsó félórában, 2-0-nál, amikor már érződött, hogy nem lesz újabb négy hazai gól, Costa Rica drukkerei egyre gyakrabban nézték a pálya helyett a telefonjukat, hogyan áll a Mexikó-Salvador találkozó. Ugyanis salvadori győzelem esetén még lett volna esély megelőzni a térség foci nagyhatalmát, de csodák ritkán vannak.
, az Egyesült Államok harmadikként jutott ki a vb-re, míg Costa Rica interkontinentális selejtezőt vívhat.
Costa Rica–Egyesült Államok 2–0
Mexikó–Salvador 2–0
Jamaica–Honduras 2–1
Panama–Kanada 1–0
, és 100%-os teljesítménnyel áll jelenleg a selejtezők során, de az erőviszonyokról sokat elárul, hogy a Salamon-szigetek mellett még Tahiti és Pápua Új-Guinea szerepelt a legjobb négy között.
Meglepő lenne, ha a Új-Zéland az interkontinentális selejtező után is makulátlan mérleggel rendelkezne, de azért ne temessük el, mert annyival nem jobb Costa Rica. Mondjuk így: nincs akkor a különbség a két ország között, mint lenne pl. rögbiben, amely sportban
Ám a foci más! A fociban két ilyen tudású csapat találkozásakor 90, esetleg 120 perc alatt bármi megtörténhet. Az interkontinentális selejtezők során ugyanis idén egy mérkőzés dönt.
Európa (12) : Németország, Dánia, Franciaország, Belgium, Horvátország, Szerbia, Spanyolország, Anglia, Svájc, Hollandia, Portugália, Lengyelország
Dél-Amerika (4) : Brazília, Argentína, Uruguay, Ecuador
Észak-, és Közép-Amerika (3) : Kanada, Mexikó, Amerikai Egyesült Államok
Afrika (5) : Ghána, Szenegál, Marokkó, Tunézia, Kamerun
Ázsia (és Ausztrália) (5) : Katar, Irán, Dél-Korea, Japán, Szaúd-Arábia
Ez ugyebár 29 ország.
Még további három hely kiadó, és a novemberi kezdőrúgásig öt selejtezőt vívnak még.
Egy csapat Európából csatlakozik a 32-es mezőnyhöz. Ezt a csapatot már ismernénk, ha nem tör ki az orosz-ukrán háború. Mert Ukrajna érdekelt a pótselejtezőkön, de a mérkőzését elhalasztották. Valószínűleg júniusban vívja Skócia ellen. Annak a párharcnak a győztese pedig Wales-szel csatázik a még szabadon lévő európai helyért.
A további kettő pedig a már szóba került interkontinentális selejtezők során talál gazdára.
Június 7-én, Dohában az Egyesült Arab Emirátusok játszik ezért Ausztráliával. A találkozó győztese pedig egy héttel később mérkőzik a dél-amerikai sorozat ötödikjével, Peruval.
Ugyanakkor, vagyis június közepén lesz a Costa Rica - Új-Zéland találkozó is.
A nyitóképen: az al-Bajt Stadion, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság nyolc arénájának egyike a fővárostól, Dohától mintegy 50 kilométerre északra fekvő al-Korban.
MTI/EPA/Ali Haide