„Még nyelem a gyalázatot, de már nem sokáig” – Wladár reagált Hosszú vádjaira
„Hogy mit fogok csinálni? Hamarosan elárulom” – fogalmazott sejtelmesen a Magyar Úszó Szövetség elnöke.
Nem kívánatos személlyé nyilvánította és így nem akkreditálja Magyar Úszószövetség rendezvényire a jövőben Szilágyi Zoltánt a szövetség, főként a sportemberhez méltatlan viselkedése miatt. Megrázta az egész magyar úszósportot és sportéletet Szilágyi Liliána Európa-bajnoki ezüstérmes úszó családon belüli erőszakról és az évtizedek óta tartó apa és lánya közötti testi és lelki abuzussal terhelt kapcsolatról szóló sokkoló vallomása. A Magyar Úszó Szövetség eseti bizottsága ma tárta a közvélemény elé jelentését, amely alapján a MÚSZ meghozta határozatait.
Nem kívánatos személlyé nyíílvánította Szilágyi Zoltánt, Szilágyi Liliána édesapját a vizsgálóbizottság jelentése alapján a Magyar Úszó Szövetség és vizsgálja, hogy noha a bizottságnak nem voltak hatósági jogkörei, hogy milyen további intézkedéseket foganatosíthat vele szemben a jövőben.
Ebben foglalható össze leginkább a Szilágyi Liliána-ügy kivizsgálására életre hívott, jogászokból, igazságügyi szakpszichiológusból, szociológusból, gyermekédelmi szakemberből álló és a Dr. Papp Gábor ügyvéd által vezetett vizsgálóbízottság jelentésére épülő szövetségi határozat lényege.
Megrázta az egész magyar úszósportot és sportéletet Szilágyi Liliána Európa-bajnoki ezüstérmes úszó év elején D. Tóth Kriszta műsorából megismert sokkoló vallomása. Az ifjúsági olimpikon közte, illetve a család többi tagja és az édesapja, a korábbi szintén válogatott úszó, ügyvéd Szilágyi Zoltán közötti, évtizedekre visszanyúló bántalmazó, testi és lelki abúzussal terhelt kapcsolatról beszélt, amelyet az édesapa tagadott és az ügy nyomán több peres eljárás is indult.
Ugyanakkor, mivel a tulajdonos Szilágyi Zoltán által irányított Stamina TK úszóklub a szövetség saját belső magatartási szabályzatát is sértő esetleges érintettsége is felmerült – a Klub egyébként kiállt Szilágyi Zoltán mellett – ezért a Magyar Úszó Szövetség vezetősége, az elnök Wladár Sándor kezdeményezésére egy jogászokból, pszichológusból, szociológusból és gyermekvédelmi szakemberekből összeállított vizsgálóbizottságot kért fel az ügy teljeskörű feltárására. Wladár Sándor a Mandiner Sport korábbi podcastjában részletesen beszámolt róla, hogy az általa vezetett szövetségben nincs helye semmilyen erőszaknak és teljes tabula rasat-t hirdetett, ezért döntött a vizsgálóbizottság felállítása a teljeskörű kivizsgálás mellett.
A vizsgálóbizottság jelentése elkészült, Dr. Papp Gábor büntető szakjogász, a bizottság vezetője ma ismertette a hónapok óta tartó vizsgálat és értékelés eredményét:
A bizottságot független és elfogulatlan szakértők alkották, saját munka és eljárási rendet állítottak fel és nyilván nem bírtak hatósági jogkörökkel, így nyomozni sem állt módjukban a szó büntetőjogi értelmében, viszont részletekbe menő beszélgetésekkel és a rendelkezésre álló dokumentumok és okiratok figyelembevételével végezték a feltáró munkát.
Voltak okirati bizonyítékok is, közöttük jogerős bírósági ítélet is, amely tartalmazott az ügyre vonatkozó megállapításokat is.
Január 7-én állt fel a bizottság és azóta minden héten ülésezett és fontos volt az deklarálni, hogy mely összefüggések alapján vált szükségessé a vizsgálóbizottság felállítása.
A MÚSZ fegyelmi és etikai szabályzata és a gyermekvédelmi szabályzata minden, az úszósportban dolgozó, ott a versenyrendszerben résztvevőre vonatkozóan kötelező érvényű, ez az a pont amely relevánssá tette, hogy a bizottság vizsgálja az elsőre családon belüli és magánjellegűnek tűnő problémát a családon belüli erőszak kérdését.
Szilágyi Zoltán továbbá tulajdonosa és alapítója a Stamina TK úszóklubnak és így rá és az egyesületére is vonatkozik a MÚSZ fegyelmi, etikai gyermekvédelmi szabályzata.
ugyanakkor ez ellentmondott annak, amit az elmúlt esztendőkben keletkezett akkreditációs okiratok bizonyítottak, miszerint a MÚSZ edzőként akkreditálta őt több versenyre és világversenyre is, következésképpen a MÚSZ szabályzatai rá is vonatkoznak, azok megsértése okot ad az eljárás lefolytatására.
A bizottság munkájára és végső jelentésére is hatással volt a Kuriát is megjárt azon jogerős bírósági ítélet, amelyben a Bíróság megállapította: Szilágyi Zoltán tettlegességig menő agresszivitást mutatott lánya, Liliána irányában és a kisebb gyermekére, Gerdára veszélyt jelentett. Ennél részletesebb betekintést nem adott Dr. Papp Gábor ennek az ítéletnek az összefüggéseire vonatkozóan, főként az érintettek személyes fűződő jogainak védelme érdekében.
Liliána – a meghallgatása során - ugyanazt elmondta, amit a tévéinterjúkban, ennél még részletesebben is, és a versenyzőtársak is egybehangzóan mindezt megerősítették.
ebből a bizottság a vallomások valódiságát messzemenőkig megállapította.
A korábban a vallomásokban elhangzott szexuális visszaélések kérdésében nem foglalt állást a bizottság, mert nem hatóság és nem bírt azokkal a hatósági jogkörökkel, amelyek a teljeskörű kivizsgáláshoz, nyomozati cselekményekhez szükségesek lettek volna.
A meghallgatásokkor ugyanakkor kiderült, hogy Szilágyi Zoltán rendszeresen rányitott a lányát keresve akár külföldön, akár edzőtáborokban esetenként félmeztelenül készülődő versenyzőkre is, komoly zavart okozva ebben a környezetben a lányok között.
A Bizottság jelentése 16 oldalon keresztül teljeskörűen feltárja, amit a bizottság talált és ehhez nem kíván a továbbiakban semmilyen kiegészítést, vagy magarázatot hozzáfűzni a jövőben.
Tornyossi Monika klinikai és igazságügyi szakpszichológus véleménye szerint, azok a traumák, amelyeket Szilágyi Liliána átélt, és azok a feltárása teljes egészében valósnak bizonyult és minden olyan akkori, vagy hosszútávú pszichés problémának, vagy abból adódó pszichoszomatikus elváltozásnak oka és eredője lehet.
Dr. Tausz Katalin olvasta fel a bizottság megállapításait, amelyek ajánlásokat is tartalmaztak a jövőre nézve a Magyar Úszó Szövetség működési szabályait, és további, az edzőkre vonatkozó kiterjeszetett jogköröket és kötelezettégeket vonva maguk után.
Egy versenysportolót egy egész ökoszisztéma vesz körül, számos sportszakemberrel és a családtaggal, valamint a szülőkkel együtt. Az edzőknek ebben a rendszerben kiemelt szerepe van és nagy figyelmet követel ez a munka a gyermekek testi és lelki fejlődését, változásait, esetleg egészségtelennek tűnő reakcióit is ideértve.
Javasolja a bizottság, és nem csupán feldatok szintjén, hanem ehhez erőforrásokat is kívánnak rendelni, hogy jelentési kötelezettsége legyen a jövőben az edzőknek, akkor, ha bármilyen szokatlan jelzést tapasztalnak, amely erőszakos cselekményre utaló, akár testi, akár lelki vonatkozozású problémát takarhat. Ehhez a továbbiakban speciális képzést kíván biztosítani a szövetség.
A káros szülői befolyást és jelenlétet is meg kell próbálni megakadályozni, ha az negatívan befolyásolja a gyermek fejlődését a jövőben. Fontos ajánlásként hangzott el, hogy akkreditációkban nagyobb szigort javasol a bizottság a MÚSZ számára.
A javaslatok alapján megszületett elnökségi határozat legfőbb pontjai a következők:
Megismerve a jelentést, a MÚSZ ismételten megerősíti, hogy az emberi méltóságot sértő testi és lelki bántalmazást elkövető személynek nincs helye az úszósportban, ezügyben a szövetség zéró toleranciát alkalmaz.
Ezen döntés alapján a továbbiakban megvizsgálja, hogy Szilágyi Zoltánnal szemben milyen további jogi cselekményeket foganatosíthat, hiszen a Mandiner kérdésére adott válaszból kiderült, a szövetség által kinyilvánított „ nem kívánatos személy” státusz leginkább erkölcsi kategória.
A bizottsági tájékoztató során sem Szilágyi Liliána, sem édesapja nem voltak jelen, a jelentést természetesen megküldoi számukra a szövetség.
A szövetség vezetősége, mivel a vizsgált cselekmények 2016-ban történtek és az eddigi etikai szabályzat ötéves elévülési ideje miatt már az etikai bizottság által sem voltak vizsgálhatóak,
Az eseti bizottság jelentése teljes terjedelmében itt olvasható.
A nyitóképen: A MÚSZ által flkért vizsgálóbizottság a mai sajtótájékoztatón. Fotó: Mandiner.