Lázadnak a brit alkotók: a mesterséges intelligencia ne lopja el az alkotásainkat!

2025. január 21. 15:09

A brit kormány és a Munkáspárt új mesterségesintelligencia-stratégiája komoly aggodalmakat kelt a kreatívszektorban. Neves írók, köztük Richard Osman és Kate Mosse hevesen tiltakoznak a művészeti alkotások engedély nélküli felhasználása ellen. A készülő szabályozás alapjaiban változtathatja meg a szerzői jogok védelmének rendszerét.

2025. január 21. 15:09
Fekete Kíra

A szerző a Makronóm újságírója.

Kate Mosse és Richard Osman élesen bírálták a brit kormány és a Munkáspárt terveit, amelyek szabad kezet adnának a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó vállalatoknak a művészeti alkotások felhasználásában. A bestsellerírók szerint ez egyenesen lopással ér fel. Mosse elmondta, hogy öt regényét, köztük a Labirintust már most is jogellenesen használták fel a nagy nyelvi modellek betanításához, annak ellenére, hogy könyvéhez 15 évet töltött kutatással, tervezéssel, írással, szerkesztéssel és a kiadással. 

Sztárok az alkotók védelmében 

Az alkotók jogainak védelme érdekében olyan világsztárok is megszólaltak, mint Paul McCartney, aki szerint „az MI egyszerűen átveheti az uralmat”. Kate Bush, Stephen Fry és Hugh Bonneville is csatlakozott a tiltakozáshoz, és aláírta azt a petíciót, amely a kreatív alkotók megélhetésének védelmében emel szót. A Creative Rights in AI koalíció, amely zenei, kiadói, újságírói, televíziós, filmes és fotós csoportokat fog össze, aggasztónak nevezte Keir Starmer miniszterelnök, a Munkáspárti vezetőjének álláspontját. 

Szerzői jogok az új korszakban 

A jelenlegi vita középpontjában az áll, hogy a technológiai cégeknek engedélyt kellene-e kérniük és fizetniük kellene-e az alkotások felhasználásáért. Richard Osman határozott álláspontot képvisel: „Ha fel akarsz használni egy szerzői jogi védelem alatt álló művet, engedélyt kérsz, majd fizetsz érte. Minden más lopás, és bárki, aki más mellett érvel, árt az Egyesült Királyság kreatíviparának.” 

Kate Mosse szemléletes hasonlattal mutatta be a helyzetet. Szerinte a jelenlegi tervek olyanok, mintha valaki ellopná az összes Mars-szeletet egy boltból, majd amikor a boltos szembesítené vele, azt mondaná: „De nem mondta, hogy nem akarja, hogy ellopjam.” Az írónő szerint lényegében erről az a rendszer tehet, ahol az alkotóknak külön kellene jelezniük, ha nem szeretnék, hogy a műveiket felhasználják. 

Jo Twist, a Brit Hanglemezgyártók Szövetsége vezérigazgatója szerint érthetetlen, miért kellene megengedni, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek „kifosszák” a kreatíviparágakat, és engedély vagy anyagi ellenszolgáltatás nélkül használják azokat a saját hasznukra. Ed Newton-Rex, egy korábbi MI-vezető, aki most az alkotók jogaiért kampányol, úgy véli, hogy ezzel  

a kormány az ország művészeinek az életművét adja át a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégeknek, hogy azok túlszárnyalhassák ezeket az alkotókat”. 

A kabinet szóvivője szerint a jelenlegi helyzet mindkét szegmens fejlődését gátolja. Hangsúlyozta, hogy olyan, mindkét fél számára megfelelő keretrendszert szeretnének kidolgozni, amely mind a kreatíviparág, mind az MI-szektor számára kedvező. A cél a jogtulajdonosok nagyobb befolyása, a minőségi tartalmakhoz való hozzáférés biztosítása az MI-modellek képzéséhez, valamint a nagyobb átláthatóság megteremtése. 

Kapcsolódó:

 Címlapfotó: MTI/EPA pool/Tolga Akmen

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gilou-berger-le-bobo-ougandais-2
2025. január 22. 00:51
Esélytelen, ami ugyanis szemmel látható és füllel hallható, azt gépek is láthatják és hallhatják. Körülbelül olyan, mint az MP3 meg a fájlcsere elleni harc...
SzkeptiKUSS
2025. január 21. 22:14
Én nagyon tartok tőle, hogy nagyon gyorsan meghaladja a teremtőjét és ha tényleg bekövetkezik, akarja-e "szolgálni" a teremtőt? Mi el vagyunk szállva magunktól, de bárki tudományosan, nem filozofikusan, meg tudja magyarázni a gondolkodás, vagy az intelligencia mibenlétét? Nem! Az állatok is rendelkeznek hasonló képességekkel, csak a mi szintünk egy kicsit magasabban van.
patópál
2025. január 21. 21:47
Már rég ellopták. Méghozzá visszakövethetetlenül.
Jacques Foche
2025. január 21. 18:17
Amit jelenleg MI-ként emlegetnek, az nem más, mint a szellemi tulajdon kommunizmusa. Ember által létrehozott alkotások egybeömlesztve és átlagolva felböffentve, minden egyediségtől megfosztva, ingyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!