Az Nvidia főnöke zseniális levelezési módszerrel ugrott a csúcsra

2025. január 02. 10:09

Jensen Huang vasárnap esténként tölt magának egy pohár scotchot, aztán leül átnézni pár ezer e-mailt, amit az alkalmazottai küldtek. Állítása szerint a siker receptje, hogy az alsó szinteken is közvetlenül rálát a problémákra és a legjobb ötletekre.

2025. január 02. 10:09
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

A mintegy harminc évvel ezelőtt alapított Nvidia chiptechnológiai óriás mára a csúcsra ért. Az elmúlt tíz esztendő legnagyobb tőzsdei robbanásának eredménye Jensen Huang vezérigazgatóhoz köthető, aki már-már közhelyszámba menő munkamániája mellett (alkalmazottai akkor a legidegesebbek, amikor szabadságra megy, mert olyankor még többet dolgozik) saját bevallása szerint is néhány szokatlan trükknek köszönheti, hogy jó időben és jó helyen tudta/tudja meghozni a döntéseit.  

Huang ragaszkodik hozzá, hogy a lehető legapróbb részletekig tisztában legyen vállalatának működésével és mindennapi problémáival. Hogy ezt biztosítsa, bevezette maga számára a T5T-t, vagyis a Top 5 Things rendszerét, amely egy első pillantásra egyszerű, valójában igen időigényes folyamatot takar. A vezér ugyanis az alkalmazottak e-mailjeit böngészi, amelyekben azok saját főnökeiknek küldenek ötleteket vagy éppen panaszokat. 

Az öt legfontosabb dolog 

Huang legendásan gyűlöli a bürokráciát, amely szerinte minden vállalatot megfertőz fejlődésének egy bizonyos szakaszában. Ez az Nvidiát sem kerülte el, a főnök pedig azon kezdett gondolkodni, hogyan tudná valós időben és megbízható információk segítségével nyomon követni, mi történik valójában napi szinten a cégénél. Abból indult ki, hogy azok a hírek és vélemények, amelyeket a vezérigazgatói irodájában megkap és hall, már egy sokszűrös menedzsmenti rendszeren keresztül jutnak (vagy éppen nem jutnak) el hozzá, vagyis nem tartalmaznak olyan alapvető információkat, amelyek egyébként akár döntéshozatali jelentőséggel is bírnak.  

Ő azonban éppen azokra a gondolatokra volt kíváncsi, amelyeket a középszinten dolgozók fogalmaztak meg, rámutatva egy-egy problémára, vagy éppen egy olyan ötletet tartalmazva, amely valóságos kincs lehet egy terjeszkedésen szorgalmasan ügyködő vezérigazgató számára. A módszere meglehetősen szokatlan volt: megkért 30 ezer alkalmazottat a vállalatából, hogy amikor valamilyen ötletet vagy problémát tartalmazó e-mailt küldenek beosztottjaiknak, illetve vezetőiknek, őt is tegyék be a címzettek közé. A levelek közös jellemzője, hogy tömören vannak megfogalmazva, a lényegre koncentrálnak – és ami a legfontosabb, nem azt tartalmazzák, amiről a menedzsment úgy véli, hogy Huang hallani akar, hanem valós pillanatképet adnak az Nvidia helyzetéről és a vállalatban zajló folyamatokról.  

Ezt is ajánljuk a témában

A T5T-levelek idővel Huang legfontosabb visszajelzési csatornájává váltak. A vállalati legenda szerint (és a vezér nem cáfolja a róla szóló legendákat) minden reggel átfutja az e-maileket, és azonnal kiszúrja azokat, amelyekkel érdemes foglalkoznia. Az így fennmaradó több száz levelet aztán tovább szűri, míg megmarad az a nagyjából öt darab, amin valóban el is gondolkodik. Lehet, hogy annak az ötnek nem lesz folytatása, de akadt rá példa, amikor Huang éppen emiatt nyúlt bele egy tervezési folyamatba, igazat adva az alkalmazottnak, aki egy apró, de annál racionálisabb ötletet vázolt fel pár sorban. 

A legenda része az is, hogy az Nvidia dolgozói hamar megtanulták: péntek este ne küldjenek e-maileket, mert ha van köztük olyan, ami nagyon felkelti Huang érdeklődését, arra rámehet az egész hétvégéjük. Így alakult ki az a szokás, hogy vasárnap indul be az igazi mailnagyüzem, Jensen Huang tehát a pihenőnap délutánját egy nagy pohár scotch és néhány ezer e-mail társaságában tölti, hogy a hétfő reggelt már ne az ötleteléssel kelljen kezdenie.  

A vezérigazgató azt is hozzátette, néha az 5 legfontosabb dolognak nincs is köze a vállalathoz. „Ha valaki ajánl egy éttermet, ami kiváló sült csirkét kínál, arról is nagyon szeretnék tudni” – mondta. 

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Raysonho

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jospehe998
2025. január 03. 07:32 Szerkesztve
Azt hogy az Nvidia a világ egyik legértékesebb cége lett az AI befektetések hozták meg. Az alkalmazottak nagy része már milliomos mert részvényeket vehetnek. Állítólag 7 napot dolgoznak de rövid idő alatt eleget keresnek hogy nyugdíjba mehessenek.
Málaga21
2025. január 02. 17:04
Valószínűleg felső és középszinten is ösztönzőleg hat, hogy tudják, a vezér is láthatja bármelyik emailt. Kicsit nehezebb így bármely felmerült problémát elsumákolni, vagy letagadni, ha meg már úgyis foglalkozni kell vele, hát legegyszerűbb megoldani.
ügyvéd
2025. január 02. 10:55 Szerkesztve
"Ne készíts gépezetet az emberi elme hasonlatosságára" Orániai Katolikus Biblia
ügyvéd
2025. január 02. 10:54
A gonosz aki elhozza a világvégét...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!