Ukrajna nem hátrál: Zelenszkij kivételesen elszánt ígéretet tett
Komoly vállalást jelentett be az ukrán elnök.
Augusztus 4-én Oroszország közölte, hogy visszavert egy tengeri drón által a térségben lévő egyik haditengerészeti támaszpontja ellen indított támadást. Míg a légi drónok már nem igazán számítanak újdonságnak, a tenger alattiak még csak most bontogatják szárnyaikat, és akár meg is változtathatják a tengeri hadviselés jövőjét.
A Makronóm Intézet elemzőjének írása.
A tengeri drónok kis méretű, pilóta nélküli hajók. A légiekkel ellentétben ezek a víz felszínén vagy a vízfelszín alatt közlekednek. Számos kifejezést használnak a leírásukra, például drón- vagy személyzet nélküli felszíni hajók (USV-k). Különböző formában és méretben léteznek, és jó néhány feladatra, többek között a környezet megfigyelésére használják őket. Ezek a drónok katonai célokra is ideálisak – például aknakeresésre, megfigyelésre vagy bizonyos célpontok, például ellenséges hajók felrobbantására.
A háború kezdete óta több tengeri drónt is lekapcsoltak, köztük egy olyat, amelyet állítólag az oroszok által megszállt Krím partjainál sodort partra a víz.
Az ukrán tengeri drónok általában „készen kapható” alkatrészekből állnak, amelyek elsősorban kereskedelmi – és nem katonai – felhasználásra készülnek. Az orosz média szerint Oroszország is használta őket egy Odesszában lévő híd támadására.
Hogy melyik félnek hány tengeri drónja van, arról természetesen nincsenek nyilvános adatok. Az sem világos, hogy mennyibe kerülnek, de az ukrán kormány által nyilvánosságra hozott egyik drón ára 250 ezer dollár (közel 89 millió forint).
Ez azonban még mindig olcsóbb, mint néhány nagy hatótávolságú rakéta.
Azonban mint mindennek, a tengeri drónoknak is vannak hátrányai. A fedélzeti szenzorok szűk látómezejűek lehetnek, ami megnehezíti a mozgó célpontok követését pontos helymeghatározási adatok nélkül, vagy az álcázott hajók kiszűrését.
A fedélzeti kamerákkal felszerelt drónoknak emellett folyamatos kommunikációra van szükségük az irányítójukkal, tehát ha ez megszakad, akkor nagy valószínűséggel le kell fújni a küldetést.
Oroszország megsemmisítő csapást mért az ukrán tengeri drónokra
Az ukrán fegyveres erők által „terrortámadásokhoz” használt, személyzet nélküli csónakok gyártásának és tárolásának helyszíneire mért az éjjel csoportos csapást az orosz haderő nagy hatótávolságú, tengeri telepítésű precíziós fegyverekkel – jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője hétfőn.
A tábornok szerint a csapás elérte a célját, és az összes – meg nem nevezett – célpont megsemmisült – adta hírül a Magyar Hírlap.
Ukrajna mellett Oroszország sem rest meglepő megoldásokkal előrukkolni.
Az oroszok delfineket képeztek ki annak érdekében, hogy megvédjék a partjaikat az ukrán katonai búvároktól. A Naval News jelentése szerint 6-7 állatot tartanak a bázis előtt úszó víz alatti ketrecekben.
Ha az oroszok ellenséget észlelnének a víz alatt, a delfineket feltehetően szabadon engednék. A búvároknak pedig esélye sem lenne velük szemben: Michael Phelps 0 minden idők legeredményesebb olimpiai úszója – 10 km/órás csúcssebességet ért el, míg a delfinek 32 kilométeres sebességgel is képesek úszni.
A delfinek háborús felhasználása nem újdonság: a kiképzett állatokat évtizedek óta használják a hadsereg vagy a hírszerző ügynökségek meghatározott feladatok elvégzésére. Az elmúlt években a skandináv partoknál többször is felbukkant beluga bálna például egy orosz hadsereg által kiképzett kémnek számít.
Címlapfotó: shutterstock
Kapcsolódó cikkünk:
A brit hírszerzés szerint a nagy gaz miatt fuccsolt be az ukrán ellentámadás
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálja a makronom.hu oldalon.