A bankrendszer bizalmi válsága
Szekeres Bence emlékeztetett, hogy a 2008-as Lehmann bedőlését is megelőzte egy kisebb bank csődje. Bár az USA-ban 200 hasonló nagyságú bankot térképeztek fel, de azt is látni, hogy a Fed most nagyon gyorsan reagált. Az, hogy a betétbiztosítás felső 250 ezer dolláros korlátját eltörölte, azzal megnyugtatta a piacokat.
Mindketten kiemelték, hogy
a magyar bankok pozíciói lényegesen jobbak, mit 2008-ban voltak, és nem aggódnak a magyar betétesek pénze miatt.
Lentner Csaba inkább a bankok hitelezésének visszaszorulásától fél, hiszen talán a pénzüket inkább biztonságra törekedve, a MNB széles kamatsávjában fogják fialtatni. A professzor úgy véli: a történések hatására a Fed és az EKB lassítani fogja a kamatlábak emelését, ami az infláció elhúzódásához, azaz a gazdaság fékeződéshez fog vezetni.
Lentner Csaba szerint a bizalmi válság már megjelent, ami azt jelenti, hogy akiknek pénzük van, azok inkább a biztonságosnak hitt állampapírokat választják.
Biden különféle gigacsomagokat fogadtatott el a technológia váltására, ami nem fog menni, mert a gazdaság lassulásával az amerikai kincstár adóbevételei is csökkenni fognak.
Szekeres Bence szerint is az innováció lassulását vetítik előre a Szilikon-völgy problémái, ami szintén kihat a jövőbeni gazdasági fejlődésre. A hadiipar tekintetében viszont ellentmondott, mert szerinte az ágazatot ez az innovációs lassulás nem fogja érinteni, hiszen mind az ukrajnai háború, mind a tajvani hadi előkészületek jelentős profitnövekedést hoztak a hadiiparnak.
Biztonságban van a magyar bankrendszer
Az európai és a magyar bankok esetében nem látnak problémát. Szekeres Bence az európai bankok kapcsán megemlítette, hogy maga az EKB sem lát problémát, hiszen az elmúlt napokban belevágott egy nagyobb, fél százalékos kamatlábemelésbe.
Lentner Csaba viszont figyelmeztetett:
a bankválságot általában az államadósság válsága szokta követni, visszautalva a 2010-es évek eseményeire.
Szerinte a magyar államadósság jelentősen kitett a külföldi tőkének. Finanszírozás hiányában nem jutna pénz a modernizációra, ami azt eredményezné, hogy a magyar gazdaság beleszorulna a közepes fejlettség csapdájába. Mindezt azzal támasztotta alá, hogy jelenleg a kamatteher elviszi a GDP 2,5 százalékát. A nemzetközi befektető pedig van annyira nemzeti kötődésű, hogy válság idején hazavigye a pénzét az anyabankba.
A professzor úgy véli, hogy
ilyen kockázatos helyzetben még nagyobb szükség van a magyar kormány és az MNB közötti együttműködésre.