„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Hazánk a háború és az elhibázott szankciók miatt várhatóan 3674 milliárd forintot veszít 2023-ban, ami a magyar GDP 4,8 százaléka, de még így is elkerüli a recessziót, sőt mintegy 1,5 százalékos GDP növekedés is megvalósulhat idén, részben a kormányzati támogatási programoknak köszönhetően.
A Makronóm Intézet 2023 januári gazdasági monitor jelentése idézi az Intézet nemrégiben közzétett számításait, mely szerint Magyarország az orosz-ukrán háború és a szankciók miatt 3 674 milliárd forintot veszít 2023-ban. Ugyanakkor ez még mindig kedvezőbb, mint amennyit a magyar gazdaság alapvetően a háború és a szankciók miatt a kormányzati támogatások nélkül elveszítene.
A Makronóm Intézet szakértői becslése szerint ugyanis
Ez azt jelenti, hogy 2023 egészében a magyar gazdaság elkerülheti a recessziót, hiszen gazdaságunk növekedhet.
A kormányzat eredetileg, 2021 májusában 2022-re 5,2 százalékos, 2023-ra pedig 4,1 százalékos növekedést várt a kormányzat, mégpedig az akkori piaci előrejelzésekkel összhangban.
Azóta sokat változtak a küldő feltételek, a háború kitörése mellett az ellátási láncok is lassabban álltak helyere, továbbá nagyon megugrott az energia és az élelmiszerek ára is. Összességében tehát
a mostani GDP növekedési várakozás a 2021 májusában várt adatoknál nyilvánvalóan kedvezőtlenebb: 2022-re várhatóan 4,5 százalékos, illetve a 2023-as esztendő egészére nézve 1,5 százalékos emelkedés.
A Makronóm Intézet szakértői becslése szerint ugyanakkor a most várt növekedési adatok még mindig jóval kedvezőbbek annál, mintha az alábbi a kormányzati támogatásokat a gazdaságnak nélkülöznie kellene.
Mert a kormány célzott támogatásai, többek között a mintegy 3 000 milliárd forintnyi olcsó fejlesztési célú forrást biztosító gazdaságpolitikai intézkedései, úgy mint:
– az Energiaintenzív KKV támogatási program,
– a Gyármentő Program,
– a megújult Széchenyi Kártya Program és a
– Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram,
Ezek az intézkedések tehát nem csak a tavalyi mutatókat javítják, de nagy mértékben hozzájárulnak a 2023-as gazdasági növekedési cél eléréséhez is.
A fenti számításokat és megállapításokat az alábbi ábra kitűnően szemlélteti.
Forrás: Makronóm Intézet
A Makronóm Intézet január havi teljes gazdasági monitor elemzése innen érhető el.
(Címlapfotó: 123rf.com)