Három szövetségese segítette ki a bajból Orbánt: újabb fordulat előtt áll az egész világ
Minden megváltozhat rövid időn belül.
A miniszterelnök ma reggeli rádióinterjújában elhangzott, hogy idén Magyarország a háború és a szankciók miatt 3674 milliárd forintot veszít, azaz a GDP volumene ezek nélkül ennyivel lenne magasabb – az adat a Makronóm Intézet számításain alapszik.
„A háború és a szankciók több szálon befolyásolják negatív irányba a gazdasági teljesítményt: magasabb alapanyag- és energiaárak, nagyobb kormányzati kiadások, illetve ehhez kapcsolódóan beruházások elhalasztása, alacsonyabb külső kereslet – hogy csak a legfontosabbakat említsük” – hangzott el a Makronóm Intézet mai tájékoztatóján.
Mivel sem a háborúnak, sem a szankcióknak nincs vége, ezért célszerű a gazdasági előrejelzéseket és várakozásokat alapul venni.
Ezt tette a német IW gazdaságkutató intézet, amely Németországra számolta ki a háború és a szankciók gazdaságra gyakorolt hatásait.
Ezek szerint 2021 májusában 2022-re 5,2, 2023-ra 4,1 százalékos növekedést várt a kormányzat a piaci előrejelzésekkel összhangban.
A mostani várakozás ennél kedvezőtlenebb, rendre 4,5, illetve 1,5 százalék 2022-re és 2023-ra.
Ugyanakkor ez még mindig magasabb, mint amennyit a magyar gazdaság a háború és a szankciók miatt veszítene.
A Makronóm Intézet szakértői becslése szerint ugyanis a kormány gazdaságpolitikai intézkedései, mint
- az Energiaintenzív KKV támogatási program,
- a megújult Széchenyi Kártya Program és
- a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram
a 2022-es növekedést a háborúval és szankciókkal sújtotthoz képest 0,5 százalékponttal, a 2023-ast pedig 1,5 százalékponttal javítják.
Az árváltozás hatásait kiszűrve, vagyis mindkét esetben az aktuálisan várt GDP-deflátorokkal számolva a háború és a szankciók nélkül 2023-ra 80 256 milliárd forint GDP adódik, míg 76 582 milliárd forint háborúval, de kormányzati segítség nélkül.
ennyi tehát az az összeg, amelytől a magyar gazdaság elesik a háború és a szankciós politika nyomán 2023-ban.