Pósa Tibor írása a Makronómon.
London, Párizs, New York világhírű múzeumaiból szinte már heti rendszerességgel jönnek hírek a környezetvédők vandál cselekedeteiről.
Volt már olyan, hogy a teremőrök sikeresen megakadályoztak egy akciót, de ez kivételnek számít. Hogyan zajlik le egy ilyen bűncselekmény? A múzeum két látogatója megkeresi az egyik legnagyobb látványosságot, ledobják magukról a felsőt, és fehér trikójukon nagy fekete betűkkel hirdetik, hogy valami ellen tiltakoznak. Ez lehet tervezett atomerőmű, olajkút vagy -vezeték, mezőgazdasági létesítmény, bármi, ami szerintük árt a környezetnek.
De van olyan ökoharcos is, aki tudatja, hogy mennyi idő maradt hátra a földi életből, például az egyikük szerint 879 nap.
Jól átgondolt akciók
Cselekedetük közben emelt hangon figyelmeztetik a közönséget, hogy “Nem kell ide szépség. A világ pusztulásra van ítélve.” A becsempészett konzervleves ezt követően kerül fel a festményre, löttyintés formájában. Eddig a radikálisok ügyeltek rá, hogy olyan műremekeket “öntözzenek meg”, amelyeket üveg véd, épp az ilyen rongálóktól. Ha egy Van Gogh, Gauguin vagy Picasso – a közelmúltban mindhárom művész alkotását támadás érte – festményben keletkezne kár, a környezetvédők a helyreállítás költségeinek megtérítése után nem biztos, hogy mosolyognának.
Ezt követően jön a ragasztás kényes művelete. Gyorsan elő kell kapni a ragasztót, bedörzsölni vele a tenyeret, és a falhoz szorítani, hogy jó ideig tartson. Utána már meg lehet tartani a bámuló közönségnek a céljainkról szóló kiselőadást. Felvételek készülnek, amelyeket a tévéhíradókban a széles közönség elé tárnak.
Sőt, a csatornáknak akár saját videókat is eljuttatnak, kiváló alapanyag a hírhez.
Így néz ki egy jól átgondolt, pazarul végrehajtott figyelemfelhívó akció. Mert ez nem a pillanat szüleménye. Ki kell választani a múzeumot, ott az alkotást, amely mégis nevesebb, mint egy amatőr által készített mázolmány, bekészíteni a levest és a ragasztót, és olyan végrehajtókat, “ökoharcosokat” választani, akik, ha bonyodalom adódik, készek a rögtönzésre.
Nyilván jó előre tanulmányozták a büntető törvénykönyvet, az adott országokban az ilyen cselekedetet enyhén ítélik meg, a szabálysértés pénzbüntetéssel megúszható.
. Brutális médiahatás
Viszont a média által közvetített ereje brutális. Fiatalok tiltakoznak a Föld jövőjéért, hát nem rokonszenves? Az ilyen akciókkal mennyivel eredményesebben tudják elszórni a magot a nép között: “Az egész világ korrupt, beleértve ebbe az összes politikai vezetőt, a rendszer talpnyalói, kiszolgálói mind. Ne tévessze meg önöket, hogy a környezetvédelem a szívügyük, csak mi vagyunk az igazi zöldek. Tesznek a környezetre, a jövő nemzedékére, nem tartják be saját vállalásaikat sem. Még egy utolsó sikításra van esély, hátha felébrednek. Nincs itt helye a művészetnek, szépségnek, amikor haláltusát vívunk. Ha erre sem reagálnak, akkor pedig jöjjön a borzalmas vég” - nagyjából ez a radikális környezetvédők álláspontja.
Kezdetben az ilyen akcióknak sokkal nagyobb hatásuk volt – még ha megosztóak is –, mint a több ezres bágyatag tüntetésnek. Ám, ha ezek a cselekedetek vég nélkül ismétlődnek, akkor szavatosságuk gyorsan lejár.