Az ötlet logikus, csak kissé meglepő, a vezérkart ugyanis három és fél éve, egy nagyívű szervezeti átalakítás során szüntették meg.
A madridi NATO-csúcsról hazatérő Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában ismét a tűzszünet elérésének fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta, egész Európa érdeke, hogy minél előbb véget érjen a háború.
A miniszterelnök elmondta: a háború elején sokan reménykedtek abban, hogy a fegyverszállítások révén az ukránok akár nyerhetnek is, ám szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy „az egyik oldalon van a 138 millió fős Oroszország, a másikon a 31 milliós Ukrajna”, márpedig a fegyver semmit nem ér, ha nincs katona, aki kezelje.
Mint mondta, a NATO-csúcson nem foglalkoztak az ukrán front összeomlásának lehetőségével, de azt mindenki látta, hogy a helyzet nagyon súlyos. „Minden esély megvan arra, hogy nagyon gyorsan megváltozik a helyzet, és nagyon gyorsan fog közelíteni Magyarországhoz a frontvonal.” Hangsúlyozta: a 2016-ban indított
ez pedig emberfeletti munkát fog megkövetelni mindenkitől.
Orbán Viktor azt is közölte egy fél mondatban, hogy visszaállítják a Honvéd Vezérkart. A miniszterelnök kijelentése azért nagyon fontos, mert
vagyis a miniszter dolga katonai ügyekben mindössze a feladatszabás, majd a feladat elvégzésének ellenőrzése legyen, a vezetés és a kivitelezés módja nem.
Amennyiben újra felállítják a Honvéd Vezérkart, és ha azt ismét a Honvédelmi Minisztérium szervezeti egységei közé integrálják, akkor gyakorlatilag újra a miniszter, jelen esetben Szalay-Bobrovniczky Kristóf fogja közvetlen vezetés alatt tartani a Magyar Honvédséget, vagyis a Magyar Honvédség Parancsnoksága elveszíti hatásköreinek bizonyos részét.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán