Írásának bevezetőjében a világgazdaság katasztrófájának nevezi Ukrajna orosz invázióját. A megugró olaj- és gázárak az inflációt táplálják. A pénzügyi piacok nagyot zuhantak, eltörölve billió dollárnyi vagyonokat. A nyugati szankciók korábbi határvonalakat léptek át, megakadályozták, hogy Oroszország hozzáférjen a saját, több mint 300 milliárd dollárnyi központi banki tartalékához. Az viszont a globális válságot tovább súlyosbíthatja, ha a világ elveszti hozzáférését Oroszország hatalmas energia-, műtrágya-, gabona- és ipari fémszállítmányaihoz, kezdi a szerző a tragikus események sorolását.
Edward Alden ugyanakkor kifejti reményét, hogy
bár a rövid távú gazdasági költségek súlyosak lesznek, de a konfliktus végül a globális gazdasági rend megmentője lehet.
Helyzetleírásában elmondja, hogy az elmúlt két évtizedben a második világháború utáni, az Egyesült Államok vezetése alatt kialakított gazdasági szabályok és normák lassan erodálódtak. Kína és még sok más ország ugyanis háborog az Egyesült Államok dominanciája miatt, igyekszik megkerülni a kereskedelmi és egyéb szabályokat, vagy aktívan aláásni azokat. Washingtonnak elege lett abból, hogy mások kihasználják a viszonylag nyitott amerikai piac előnyeit, kereskedelmi háborúkat indított barátokkal és ellenségekkel szemben, és megbénította a Kereskedelmi Világszervezet azon képességét, hogy rendezze vitáit. Joe Biden amerikai elnök „Vásárolj amerikait” politikát hirdetett, kormánya pedig azon dolgozott, hogy a kereskedelmi partnerek kárára visszacsábítsa az Egyesült Államokba a gyártási munkahelyeket. Emellett Washington került minden új kereskedelmi liberalizációs kezdeményezést, írja a szerző.
Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte, hogy orosz tankok átlépjék Ukrajna határait, azóta a Nyugat és partnerei a modern történelem legösszehangoltabb gazdasági akciójában fogtak össze.
Az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Japán, az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Dél-Korea és még Svájc is többnyire zökkenőmentesen dolgozott Oroszország elszigetelésén és megbüntetésén.
Történelmi párhuzam az 1970-es évek elejével szemben
Bár az intézkedések nem voltak elegendőek Putyin meggyőzésére, hogy hagyjon fel ukrajnai offenzívájával, de a szerző szerint a nyugati országok a válság során rendkívüli képességet mutattak, hogy lerázzák magukról a több évtizedes gazdaságpolitikai letargiát.
Ez utat mutathat egy jövőbeli, új gazdasági rend felé,