Dübörög a hazai akkumulátoripar
Magyarország Németország és Lengyelország mellett már most az egyik legnagyobb európai gyártókapacitással büszkélkedhet az akkumulátoriparban – ismertette az Energiaügyi Minisztérium.
Az elektromos járművek térhódításával járó egyik kihívás, az azokból származó és elhasználódott akkumulátorok tárolása és szétszerelése. A sokakat foglalkoztató problémára az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium tudósai egy olyan robotizált rendszert fejlesztettek ki, amely kellő hatékonysággal és biztonsággal szereli szét a kiégett elektromos akkumulátorokat, megkönnyítve ezzel azok újrahasznosítását, ráadásul tízszer gyorsabban, mint azt az emberi kéz teszi.
Megállás nélkül gyártjuk, csak lebontani nem tudjuk - alternatívák az elhasznált akkumulátorok problémakörére
A teljesítményük végéhez ért járműakkumulátorok kérdése a nagy autógyártókat is megihlette, több vállalat különböző megoldásokkal rukkolt elő az elmúlt években.
Jelenleg az akkumulátorok hulladékkezelésének területén van hová fejlődni, ugyanis azok csak kis százalékát tudják újrahasznosítani. Bár vannak törekvések, még mindig hatalmas mennyiségű e-hulladék maradhat hátra. A manuálisan történő hasznosítás során először lemerítik az akkumulátor, majd darabokra szedik, amely során a dolgozók mérgező vegyi anyagoknak és az akár 900 voltos feszültségnek vannak kitéve.
Már létező technológiára épül az új okos megoldás
Oak Ridge csapata ezt a veszélyes, emberi kézzel történő munkafolyamatot szerette volna digitalizálni. A nehéz fizikai munkát elvégző robotrendszer, egy már működő technológiára épül, amely képes a ritkaföldfém-mágneseket kivonni a merevlemezekből. Ezt a rendszert adaptálták a kiégett elektromos járművek akkumulátoraihoz, amely bármilyen akkumulátortípusra alkalmazható. A szétszerelő robot biztonságosan leoldja a csavarokat és a burkolatot, abban az esetben is, ha az eszközön még van töltés.
Az automatizált rendszer az akkumulátorokat a cellák szintjéig képes szétszerelni. Hasznosítás céljából pedig a különböző anyagokat, mint például a kobaltot, a lítiumot vagy a fémfóliákat eltávolítja. Egyéb alternatív megoldásként az egyes akkumulátor modulokat is kiveheti, hogy azokat felújítsák és energiatároló rendszerekben újra felhasználják. A kutatócsoport szerint az idő alatt, még az emberi kéz 12 akkumulátortömböt szétszerel, a rendszer 100 szétszerelésére, de akár többre is képes.
(forrás: Oak Ridge National Laboratory/YouTube)
Az akkumulátorokból kinyerhető anyagok rendkívül értékesek, ezek eredeti lelőhelyeinek nagy részét Kína birtokolja, ettől pedig a Nyugat kiszolgáltatottá válik. A patrióta gazdaságpolitika koncepciója szerint az önellátás, ezen területeken is fontos célkitűzés, ahhoz, hogy minél inkább válságállóak legyünk. Így pedig az újrahasznosítás egy jó megoldás arra, hogy ezekhez a ritkaföldfémekhez jussunk akár lelőhely nélkül is.
A kutató csoport egyik tagja, Jonathan Harter azt mondja, hogy az idő a legfontosabb tényező a folyamatok optimalizálásában.
– emeli ki a kutató.
„A káros, kritikus anyagokat tartalmazó alkatrészek automatizált szétszerelése nem csak a munkaigényes kézi szétszerelést küszöböli ki, hanem hatékony folyamatot biztosít az alkatrészek magasabb értékű felhasználására történő szétválasztásához, ahol ezeket anyagokat az újrahasznosításhoz szükséges egyedi alapanyagokba irányítják” - mondja Tom Lograsso, a csapat tagja.
– magyarázza a szakértő.
A fejlesztések során jelenleg azt vizsgálják, hogyan lesz képes a rendszer kezelni a kereskedelmi mennyiség során felhalmozódó elhasznált akkumulátorokat. Elképzelhető, hogy az elektromos járművek hajtásláncára is alkalmazható lenne, amely szintén értékes anyagokat tartalmaz.
(kép: Oak Ridge National Laboratory/YouTube)