Az ellátórendszer szinte teljesen kimerült, pedig naponta több mint 25 ezer új esetet rögzítenek. A megnövekedett utazási kedv és az igen fertőző delta-variáns pedig csak súlyosbítja a helyzetet.
Délkelet-Ázsián belül Indonéziában a legmagasabbak a fertőzési számok, mintegy 2,3 millió pozitív esetet regisztráltak eddig és több mint 60 ezer haláleset történt a hivatalos jelentések szerint, azonban a valós adatok ennél sokkal drasztikusabbak lehetnek.
A kórházak kapacitásai annyira kimerültek, hogy már sürgősségi betegeket sem tudnak fogadni a legtöbb helyen, máshol meg olyan hosszú a várakozási idő, hogy sátrakat vertek a kórházak előtt.
A gyártók is küzdenek a kórházak megnövekedett oxigén igényével, a kereslet növekedésével pedig az árak is megduplázódtak. Sokan ráadásul megpróbálnak magántulajdonba megszerezni oxigénpalackokat a betegek otthoni kezelésére.
A kormány tájékoztatója szerint május eleje óta tízszeresére nőtt a napi, járvány okozta temetések száma. Egészségügyi fronton is magas a dolgozók fertőzési és halálozási száma, beoltottságtól függetlenül. Az ország többnyire a kínai Sinovac oltásra támaszkodott, melyből mostanra egy harmadik dózis beadását is fontolóra vették az új delta-variáns elleni védelem érdekében.
Java szigetét, valamint Balit teljesen lezárták a külföldiek elől és a többi szigetre is csak védettségi igazolvánnyal vagy negatív teszttel rendelkező személyeket engednek be, azonban még nekik is kötelező 8 napot karanténban tölteniük.
A cikk szerzője Blősz Dalma.