Mire készülnek az amerikaiak? A Pentagon még több bombázót és hadihajót küld a Közel-Keletre
Az Egyesült Államok több bombázót küld, miközben kivonja a térségből a repülőgép-hordozóját.
Az Egyesült Államok Hadserege megkezdte a High Accuracy Detection and Exploitation System, azaz a HADES rendszer korszerűsítését az új generációs légi hírszerző, megfigyelő és felderítő eszközökkel.
Az új eszközök között lesz egy utasszállító méretű tengeri járőr repülőgép, egy magasan repülő drón és számos más repülőgép is. A lehetséges típusok között szerepel a Boeing P-8A Poseidon tengeri járőr repülőgép, a Gulfstream EC-37B Compass Call elektronikus támadó repülőgép, a Bombardier E-11A Battlefield Airborne Communications Node (BACN) légi kommunikációs felület, valamint a Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk nagyteljesítményű drón.
Ezek rendszerbe történő integrálására két vállalat is pályázott, az L3Harris és a Raytheon, akikkel 4,37 millió dollár értékben kötöttek szerződést. A két vállalat között egy nyolc hónapos verseny indul, mely során ugyanolyan fejlesztéseket és optimalizálásokat kell végezzenek a HADES felület számára, és a végén a hadsereg fogja kiválasztani a győztest.
ARTEMIS
Időközben a hadsereg már adaptált két Bombardier Challenger 600/650 üzleti repülőgépet a HADES által használt szenzorok típusainak tesztelésére, mindezt az Airborne Reconnaissance and Targeting Multi-Mission Intelligence System, azaz az ARTEMIS rendszeren belül.
Hivatalosan az ARTEMIS célja az, hogy segítse a földi egységek kritikus célpontjait, felkutassa, azonosítsa és nyomon kövesse azokat. Az ARTEMIS mellett pedig egy másik kísérleti felület az ISR, ami szintén adatokat gyűjt a HADES számára.
HADES
A 49 millió dolláros korszerűsítési program célja, hogy olyan repülőgépeket integráljanak az amerikai hadseregbe, melyek a világ bármely pontjára telepíthetőek, hosszabb távokat képesek repülni, nagyobb magasságból képesek adatokat gyűjteni, illetve a megnövelt látótérnek köszönhetően nagyobb biztonságot és légvédelmet képesek nyújtani.
Összességében elmondható, hogy az újonnan beszerzett repülőgépek sugárhajtásúak és sokkal inkább strapabíróak lesznek, mint a mostani gépállomány. Kifinomultabb érzékelőkkel és radarokkal látják el, a bemért célpontok koordinátáit pedig képesek lesznek közvetlenül továbbítani a földi egységeknek.
A légi járművek bevezetése mellett pedig újonnan kifejlesztett rakétákat is rendszerbe állítanak – várhatóan 2023-tól. A fegyverkezés tehát egye gyorsabb és komolyabb ütemben zajlik, köszönhetően az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közötti feszültségnek.
A cikk szerzője Blősz Dalma.