Az azonban, hogy a legtöbb ember nem tudná egy mondatban leírni mi is ez, nem akadályozta meg, hogy szinte minden iparágban elterjedt divatszóvá váljon, a pénzügyektől a szállítmányozáson át a fantasy futballig. Az olyan nagy vállalatok, mint az Amazon, a Facebook, az IBM és a Walmart úgy vélik, hogy a blockchain technológia többek között, hatékonyabban képes nyomon követni a szállításokat és tárolni az adatokat. Nem egyedül alkalmazzák a technológiát, amely sokak szerint forradalmasíthatja a logisztikát, az élelmiszerbiztonságot, a banki tevékenységet, de még a szavazásokat is.
Nem rossz okkult technológiának, amelyet egy rejtélyes figura fejlesztett ki, aki bitcoint készített.
De tegyük rendbe mi az a blockchain!
Nyilvános digitális főkönyv
A blokklánc lényegében egy megváltoztathatatlan, nyilvános, digitális főkönyv. Miután valaki belép egy tranzakcióba, azt egyszerűen nem lehet megváltoztatni. Egy régebbi analógia mentén, próbáljuk ezt meg leképezni és értelmezni a most működő világunkra.
Emlékszünk még azokra az időkre, amikor az emberek csekkfüzet-nyilvántartást használtak a vásárlások és a fizetések nyomon követésére? Most ezt extrapoláljuk úgy, hogy az emberek millióinak számtalan tranzakcióját tartalmazza, és képzeljük el, hogy a nyilvántartás másolatait több ezer számítógép tartja számon. Minden számítógépnek ellenőriznie kell egy tranzakciót, mielőtt azt fel lehet venni a regiszterbe. Miután ellenőrizte, a tranzakciót tintával, letörölhetetlenül leírják.
A nyilvántartás rögzíti a tranzakciókat egy meghatározott időtartamra, amely akár 10 perc is lehet. A regiszter kitöltése után összezárják, és egyedi alfanumerikus szekvenciával látják el, amely azonosítja. Ezután új regiszter indul, és az elsőhöz „ragasztják”. Végül a nyilvántartások láncolatával zárul le.
Minden, amit tudni kell a bitcoinról
Lényegében ez egy blokklánc. Az a tény, hogy ezeket a regisztereket sok-sok számítógépen tárolják, lényegében megváltoztathatatlanná és feltörhetetlenné teszi őket. Az analógia folytatásához visszafelé kell haladnia, minden csekkfüzetet fel kell ragasztania, amíg el nem éri a módosítani kívánt tranzakciót tartalmazó könyvet, mielőtt a felülvizsgálatot elvégezné. Ezt a folyamatot meg kell ismételnie a regiszter minden példányánál. Tehát lehetetlen tranzakciót végezni úgy, hogy azt valaki ne vegye észre.