A kis és közepes moduláris reaktorok (Small Modular Reactors - SMR), melyek új technológiákat alkalmazó nukleáris reaktorok, sokkal kisebb tömeggyártású csomagokba illeszkednek, mint a mai behemót atomerőművek. A hálózatot a gyors szén-dioxid-mentesítés egyik módjaként mutatják be, az egyre sürgetőbb igények kielégítésére és az éghajlati célok teljesítése érdekében. Néhányan azonban úgy gondolják, hogy az atomenergia kontraproduktív lehet a klímaválság kezelésében, ahelyett, hogy gyorsítaná, éppen ellenkezőleg lassítani fogja annak folyamatát.
British Columbia Egyetem tanulmánya szerint az SMR-ek által előállított energia akár tízszer annyiba is kerülhet, mint a megújuló forrásokból, például a szélből és a napból származó energia. Az SMR kritikusai úgy vélik a kísérleti atomreaktor-technológiák kifejlesztése túl sok időt és rengeteg pénzt emészt fel az éghajlatváltozás megállítására.
Kétségek az SMR-ek állami finanszírozásával kapcsolatban
Továbbra is kérdés, hogy van-e értelme a kormányoknak pénzt fordítani az SMR kutatására és fejlesztésére, amikor más alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákat akár azonnal fel lehet használni a klímaváltozás leküzdésére.
David Toke az Aberdeen Egyetem energiapolitikai kutatója, úgy gondolja, hogy az SMR-ek csak eltérítik az egyéb alternatív energetikai rendszerek fejlődését.
Sok kutató egyetért abban, hogy a kis reaktorok megoldásul szolgálnak a szén-dioxid-kibocsátás tekintetében, de ez nem jelenti azt, hogy az államnak ösztönöznie kell azt, hiszen vannak sokkal gyorsabb és kifizetődőbb módszerek is.
Zeke Hausfather, a The Breakthrough Institute atomtámogató agytröszt, éghajlatváltozással és energiával foglalkozó igazgatójának véleménye szerint, az SMR fejlesztésére fordított állami finanszírozás összege viszonylag kicsi.
Az SMR nem versenytársa a nap- és szélenergiáknak
Hausfather szerint az SMR-ek kulcsa a dekarbonizáció elérésében nem az, hogy a megújuló energiaforrások alternatívájaként működjenek hanem, hogy kiegészítsék a megújuló energiákat olyan szén-dioxid-mentesítő alkalmazásokban, amelyeket nehéz kezelni csak szél és nap felhasználásával.
Ehelyett az új nukleáris projektek szembeszállhatnak az olyan feltörekvő energetikai koncepciókkal, mint például a zöld hidrogén üzemek. Ebben a versenyben a nukleáris kihívás az lesz, hogy az SMR bebizonyítsa, valóban képes megfelelni a túlzó népszerűsítésének, miután az ágazat eddig nem teljesítette maradéktalanul ígéreteit.
A cikk szerzője: Szalga Bogi