Ezek a gyökerek. A világ azonban változott, s így a liberalizmusnak is változnia kellett: megszületett hát főszereplőnk. De mit is állít a neoliberális agenda? Ennek megyünk most utána. A globalizáció egy megkerülhetetlen kérdés. Habár a populisták és az új baloldaliak szeretik magukat egymás halálos ellenségének beállítani, az közös bennük (többek között), hogy a globalizációt alapvetően negatívan ítélik meg.
Pedig a globalizáció jó dolog, ne szégyelljük támogatni!
Empirikus kutatások már kimutatták, hogy a David Ricardo nevével fémjelzett komparatív előnyök elve nem szellemi bűvészmutatvány, hanem egy, a valóságban is érvényesülő elv: az, hogy abszolút előnyünk van egy jószág előállításában, nem jelenti azt, hogy komparatív előnyünk is van, magyarán az adott jószágot kisebb alternatív költséggel állítjuk elő. A globalizáció fontos részei a multinacionális cégek, melyek hazai jelenléte egy pozitív fejlemény. Azontúl, hogy jobb az adófizetési hajlandóságuk, mint a hazai cégeknek,
a multik hasznos tudást és technológiát is hoznak magukkal, illetve emelik az általános bérszínvonalat is a fokozódó árverseny által.
A szabadkereskedelmi egyezmények, mint a TTIP, jelenleg tetszhalott állapotban vannak. Sokan kritizálják őket és minden bizonnyal nem is tökéletesek, de azt látni kell, hogy ezekkel az egyezményekkel lehet kiterjeszteni a leginkább a nemzetközi kereskedelmet, ami mindannyiunk érdeke. Lássuk be, a multik, a szabadkereskedelmi egyezmények és általában
a globalizáció megítélése meglehetősen rossz, egy fontos feladat, hogy ezen a tendencián változtassunk!
A populisták szokása azzal vádolni a neoliberálisokat, hogy elvetik az élet spirituális oldalát, nem foglalkoznak az emberek ezen oldalával. Mint látni fogjuk, ez a legkevésbé sincs így. Sokak meglepetésére, a neoliberálisok támogatják a nemzetállamok koncepcióját. Nem tökéletesek és ezt nem is állította senki, de a jelen körülmények között nincs jobb alternatíva. A neoliberálisok sokszor gyanakvóak a nemzetközi szervezetekkel kapcsolatban, élete alatta Thatcher például több ízben kifejtette aggályait az Európai Unióval kapcsolatban. Szó sincs arról, hogy az Európai Unió ne lenne egy érték: a tőke, a javak, az információ és az emberek szabad áramlása az alapelgondolása ennek a nemzetek felett átnyúló szövetségnek, ami egybeesik a neoliberális hitvallással.
Azzal ellenben nehéz vitatkozni, hogy az Európai Unió nagyon súlyos problémákkal küzd, működése számos hibával terhelt – erre viszont nem az a neoliberális válasz, hogy le kell építeni ezt az intézményt, hanem olyan reformokat kell kidolgozni, amelyek ismét vonzóvá fogják tenni.