Közelebb az önfinanszírozás
„Az önfinanszírozási programnak köszönhetően az elmúlt 10 év során lefeleződött a külföldiek kezén lévő államadósság aránya, mely napjainkra a teljes államadósság harmadára csökkent. Az Európai Unió tagországai közül a nálunk gazdaságilag jóval fejlettebb Svédország vagy Dánia rendelkezik gyakorlatilag ilyen alacsony külső adósságállomány aránnyal” – írja a lap.
Az alábbi ábrán a zöld oszlop mutatja a külföldi kézben lévő államadósság-arányt. Ez alapján jól látható, hogy Magyarország kivételes teljesítményt hajtott végre annak elérésével, hogy egyrészt hazai pénzügyi szektor, másrészt hazai lakosság finanszírozza az államadósság jelentős részét.
Magyarország ezzel közelebb áll az önfinanszírozáshoz, mint a legtöbb uniós ország,
ami az egyik legkevésbé sérülékeny országgá teszi pénzügyi értelemben az unióban.
Érdemes megjegyezni, hogy hazánk mindezt tíz év alatt érte el, miközben 2010-ben a gazdaság még a közpénzügyi összeomlás szélén állt és úgy tűnt, külföldi hitelek és megszorítások nélkül nem lesz képes kikerülni a szocialista kormányok által okozott helyzetből.
Államadósság tulajdonosi köre, pénzügyi szektor (lila), nem-pénzügyi szektor (rózsaszín), külföldi finanszírozók (zöld), 2019, százalék
Forrás: Eurostat
A gazdaságpolitika ismét jobban látta a jövőt, mint a piac
A magyar gazdaságpolitika rendkívül jól időzített, amikor önfinanszírozási programot hirdetett (korábban a devizahitelek forintosításánál is a tökéletes időzítéstől volt hangos még a nemzetközi sajtó is). Bár 2019-ben, a program indulásakor még számos hazai gazdasági szakértő és cikkszerző támadta a vonzó állampapír gondolatát, amiért az túl nagy hozamot biztosít a magyar családok számára, egy évvel később kiderült, hogy ez duplán megérte: a hozam nem külföldre áramlott, hanem a magyar emberekhez, ráadásul ezzel a gazdaság sérülékenységét is sikerült meglehetősen gyorsan lecsökkenteni egy évtizedek óta nem látott mélységű, váratlan gazdasági válságban.
„A koronavírus-járvány pénzügyi hatásai sokkal megrázóbbak lehettek volna, ha nem ment volna végbe az elmúlt évtizedben az államadósság külföldi részarányának ilyen gyors ütemű leszorítása. Ezt alapvetően a lakossági állampapírok gyors térnyerése tette lehetővé, amiben fontos szerepe volt a MÁP Plusznak is. Az adósság ilyen mértékű és sebességű átstrukturálása szintén egyedülálló az Európai Unióban” – mutat rá a Növekedés.hu.