Kitalált, robotszerű emberek döntéseinek a logikáját vizsgálják.
2019. október 20. 21:28
2 p
0
0
4
Mentés
„A fősodor számos közgazdásza – még mindig – úgy gondolja, hogy a játékelmélet hasznos és alkalmazható a valós életben, hiszen fontos és érdekes eredményeket hoz. Ez azonban igencsak megalapozatlan nézet. A játékelmélet, szigorúan véve,
kitalált és robotszerű emberek egymással szembeni viselkedésének a logikáját vizsgálja.
Annak ismerete, hogy ezek a »racionális bolondok« hogyan játszanak, nem segít dűlőre jutnunk abban, miként viselkedjünk a valódi emberekkel. Ha valamelyest ismerjük a játékelméletet, akkor
lehet hogy éppen ez az ismeret vezet minket arra, hogy magunkra és másokra nézve is károsan viselkedjünk.
A döntéshozatal és a társadalmi interakció mindig a szocio-kulturális környezetbe van ágyazódva. Ha ezt nem vesszük figyelembe, a játékelmélet egy elemzői zsákutca marad, amely soha nem lesz képes hasznos és releváns magyarázatokkal szolgálni.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
A modern közgazdaságtan művelői elfelejtik, hogy tudományuk az erkölcsfilozófiából született. Bár a mai közgazdászok szinte kizárólag a matematika törvényeire hivatkoznak, a gazdaságról csakis a politika, a történelem, a vallás és a pszichológia összefüggéseiben lehet és érdemes vitázni.
Több mint ezermilliárd forintot mozgat meg a kormány.
p
0
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 4 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vaki
2020. január 16. 21:01
A játékelmélet, szigorúan véve, kitalált és robotszerű emberek egymással szembeni viselkedésének a logikáját vizsgálja.
Azon lehet vitatkozni, hogy az "emberi viselkedés" modellezése mennyire helyes, de hogy nélküle csak vágyálmokat kergető lázálmok maradnak az tény.
A tőzsde meg tele van olyan lúzerekkel, akik azért buknak, mert nem kívánják figyelembe venni a többiek viselkedésének motívációit, az érdekeiket.
A játékelmélet egyetlen problémája, hogy az ember ösztönös lény is, nem mindig csak a tiszta érdekeinek megfelelően dönt. De hogy a ez érdekek tisztázása az evolúciós előny, azt nehéz lenne tagadni.
(Megjegyzem a szubjektum beépítése a képletbe pont a közgazdaság dolga)
Lehet hogy a fordító nem szereti a játékelméletet (nem is csodálom
hiszen igen vastag deszka!) ezért tálalja az eredeti cikket (ami a
pénzelmélettel foglalkozik) ebben az összefüggésben, hogy felismerjük:
Makó közel van Jeruzsálemhez!
Az eredeti cikk a pénzelmélettel foglalkozik. Ha ilyen merészen kijelented, hogy a játékelmélet "gyakorlati haszon nélküli" akkor
attól félek, hogy Egerváry megfordul a sírjában.
Igaza van. A játékelmélet a matematikának egy gyakorlati haszon nélküli ága.
Ha ennél bővebben szeretnénk érvelni, akkor bemutatjuk a játékelméleti modellek konkrét irrelevanciáját.