A gazdaság még ma is fejlettebb ott, ahol több római út épült

2018. május 07. 09:01

Azok a területek, amelyek már az ipari forradalom előtt is fejlett infrastruktúrával rendelkeztek, napjainkban is jobban fejlődnek, mint ahol az infrastruktúra minősége alacsonyabb volt. A római kor úthálózata egy új tanulmány szerint meglepően erős összefüggést mutat a modern úthálózatok sűrűségével, sőt nyomvonalaival is.

2018. május 07. 09:01
null

Az infrastruktúra-beruházások tehát történelmi időtávon is érezhető, tartós különbségeket okoznak az országok gazdasági fejlettségében – tudhatjuk meg Dalgaard és társai kutatásából. Azokon a területeken, ahol a Római Birodalom sűrű úthálózatot épített – elsősorban katonai célból –, az infrastruktúra egy évszázadokon átívelő növekedési katalizátorrá vált, amelynek hatása még több mint egy évezred után is kimutatható, még akkor is, ha mai szemmel nézve a római utaknak már a nyoma is alig látható.

A mai európai gazdaságok fejlettségét tehát nem csak az elmúlt évek gazdasági fellendülése, a 2008-as válság, a háborúk vagy a szocializmus, hanem a Római Birodalom építkezéseinek alakulása is meghatározza. Így a római és a magyar gazdaság között is közel két évezredes gazdasági kapcsolat állhat fenn.

A közel-keleti és afrikai régiókban azonban az eredmények nem érvényesek, itt a római úthálózat nem függ össze szignifikánsan a modernkori gazdasági aktivitás szintjével. Ennek oka az, hogy e térségekben nem fejlesztették tovább és nem építettek az örökölt infrastruktúrára. Sőt, a negyedik és hatodik század körül e régióban a kerék szállításra való használata is megszűnt és csak az autók létrejöttével tért vissza. Az európai utak ezzel szemben a Nyugat-Római Birodalom bukása után is a régi vonalakon futottak és továbbra is működtették azokat.

Eredményeik bizonyításához a közgazdászok egy „természetes”, vagy készen kapott kísérletet használtak. Mivel a fizikusokkal szemben ők nehezebben kísérleteznek laboratóriumi körülmények között, be kell érniük a történelmi véletlen által létrehozott változásokkal. Ebben az esetben Európában az utak például továbbfejlődtek, míg keleten szinte eltűntek, így teljesen más irányt vett a római utak sorsa a történelemben. A közel-keleti és észak-afrikai vidékeken a későbbiekben hosszú időre megszűnt a kerék használata, emiatt az utakat sem kellett karbantartani. Ezt a kísérletet tehát a történelem hajtotta végre helyettünk és kiderül abból, hogy a Közel-Keleten már nem meghatározó a római úthálózat a mai jólét szempontjából.


A kutatók szemléltetésként egymásra vetítve is megmutatják a rendkívül kiterjedt ókori római úthálózatot és Európa mai, éjszakai műholdképét. Az, hogy mennyire élénken láthatók az éjszakai fények „felülnézetből”, az a gazdasági fejlettség és az aktivitás egyik fontos mércéje (elég megnéznünk a Nílus folyó vonalát az alábbi ábrán).



Jól döntöttek tehát a római döntéshozók azzal, hogy a közpénzt közjószágok létrehozására kezdték fordítani. A gazdasági fejlődésben több évszázados időtávon is rendkívüli a közjavak szerepe.

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. június 13. 10:40
Évszázadokig a római úthálózat volt az egyetlen használható. Ez életben tartotta az oda épült városokat amelyek aztán vezető szerepet kaptak a régióikban. Ennyi.
12345
2018. május 12. 00:04
ez hihetetlen hülyeség. Nyilván oda építettek utat a rómaiak ahol földrajzilag és időjárás szempontjából indokolt volt. Ma is hasonlóak a földrajzi és időjárási adottságok, tehát nyilván hasonló helyen vannak utak, települések.
Petykabá
2018. május 11. 13:04
tipikus közös (confounding) faktorral rendelkező korreláció...
bunko_jobbos
2018. május 09. 10:55
Ez hülyeség. Ha megnézzük, akkor kimaradt belőle Németország nagy része, de benne van Törökország, Marokkó stb., a sok fos is. Tehát: ki akartak hozni valamit, oszt kihozták. Pl. itt is olvasható, hogy a gazdasági fejlettség nagyon erősen korrelál az IQ-val: http://megmondomhogymihulyeseg.blog.hu/2018/05/06/gazdasagilag_miert_fejlettebbek_a_nyugati_orszagok A rómaiak meg olyan területeket foglaltak el többségében, ahol fehér ember él. Annak meg magas az IQ-ja, azaz jó a gazdasága.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!