Meglepő vallomást tett a szlovák kormány, minden egykori magyar földet az állam tulajdonának tekint

A kormányhivatal szerint nem új vagyonelvétel zajlik, csak most írják be azt, aminek szerintük már régen meg kellett volna történnie.

Ami egyben önállóságának megszűnését és Jarábik Gabriella menesztését is jelentheti.

Elveszítheti jogalanyiságát a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma (SzMKM), ami egyben önállóságának megszűnését és igazgatója, Jarábik Gabriella menesztését is jelentheti – számolt be az Újszó.
Az intézmény jelenleg a Szlovák Nemzeti Múzeum (SNM) részeként működik, de Anton Bittner, az SNM megbízott igazgatója, valamint a kulturális minisztérium hivatalvezetője, Lukáš Machala dönthet a sorsáról.
A tervezett átalakításokról az érintett intézmények nem kaptak előzetes tájékoztatást.
Jarábik Gabriella az Új Szónak nyilatkozva elmondta, hogy az átszervezés hírét a sajtóból tudták meg. A múzeum jogalanyiságának megszüntetésével az alsósztregovai Madách-kastély és a szklabonyai Mikszáth-ház is elveszhet.
A portál kifejti, hogy az SNM a Nemzeti Megújhodás Múzeumát tervezi létrehozni, amelynek részeként leválasztanák a nemzetiségi, kastély- és vármúzeumokat. Az SzMKM költségvetését idén már 95 ezer euróval csökkentették, emiatt két alkalmazottat elbocsátottak, és a nyitvatartást is korlátozták.
Orosz Örs, a Magyar Szövetség képviselője szerint a múzeum lefokozása, főosztállyá alakítása zajlik.
Hozzátette, hogy a minisztérium korábban más kulturális intézményeknél is alkalmazott hasonló eljárásokat, melyek működő intézmények ellehetetlenítését eredményezték. A kulturális minisztérium lépéseit a szlovák szakmai közeg is bírálja, mivel kaotikus helyzetet teremtett több kulturális intézményben, köztük a Szlovák Nemzeti Galériában és a Szlovák Nemzeti Színházban is.
Nyitókép: Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma