Mr. Bean mackóját ábrázolja Kolodko Mihály legújabb miniszobra
A gerilla-miniszobrokat gyártó alkotó a régi brit nagykövetségi épületre helyezte a művet.
Nyugalom, csak Kolodko csapott le újra.
Nyitókép: VisitVac
Új szobrokkal jelentkezett Kolodko Mihály: ezúttal a váci Duna-partot lepték el az általa készített szemét-cápák. Most azonban nem a tőle megszokott miniszobrokkal operált, hanem valami egészen új koncepcióval állt elő.
Kolodko új, képzőművészeti performansza pár napja debütált egy hatékony és kompromisszum kész trió – a Duna-Dráva Cement Kft., a Kolodko Art és a váci Tragor Ignác Múzeum – összefogásnak köszönhetően.
A felépült időszaki kiállítás egyszerre ad bepillantást a népszerű gerillaszobrász műhelytitkaiba és napjaink környezetvédelmi kihívásaiba.
Érdekesség, hogy minden egyes szoborban feltűnik a Duna-parti hulladék, az alkotások elkészítéséhez ugyanis a váci partszakaszon gyűjtött szemetet használta fel a szobrász. Éppen annyit, amennyit a kihelyezéshez kiválasztott partszakaszon fellelt.
Azonban az szobrok másik alkotóeleme is fontos jelentéssel bír, hiszen Kolodko egy újfajta, speciális cementből készült beton használt fel a cápatestek megformálásához.
A szobrok különleges kötőeleme
A cápák testének elkészítéséhez a hulladék mellé a Duna-Dráva Cement Kft. evoBuild termékmárkájához tartozó, alacsony szén-dioxid kibocsátású cementből készült betont választotta a művész. Az építőanyag-ipari cég anyavállalata, a Heidelberg Materials kiemelten kezeli a klímasemlegesség kérdését, ezért is döntöttek úgy, hogy Magyarországon is elérhetővé teszik az evoBuild termékcsaládot, amely a hagyományos betonnal azonos tulajdonságokkal rendelkezik, azonban minimum 30%kal, de akár 80%-kal is csökkenti a CO2 lábnyomát.
Ezúttal tehát a Kolodko-szobrokra jellemző karikaturisztikus vonás már a szoborcsoport anyagválasztásában is megjelent, hiszen a cápák teste egyszerre tartalmazza a dunai hulladékot és az alacsony ökolábnyomot biztosító, új betont.
A közös pont is adott volt, hiszen Kolodko Mihály Vácon alkot, míg a DDC egyik cementgyára, egyben székhelye is a város mellett található. „Nem is találhattunk volna jobb időben egymásra a művésszel!” – fogalmazott Guth Zoltán, a Duna- Dráva Cement Kft. kommunikációs vezetője.
A szemét-cápák több mint fél éven keresztül a Váci Tragor Ignác Múzeumban is megtekinthetők lesznek, hiszen Kolodko Mihálynak időszakos kiállítása nyílik az intézményben, Dunai Cápa címmel.
„Nagy megtiszteltetés, hogy a váci múzeum adhat otthont a művész legújabb alkotásainak. Szeretnénk megmutatni, hogy a kultúra lehet meghökkentő, szórakoztató és egyben elgondolkodtató is.
Egy-egy cápaszobor mondanivalója túlmutat önmagán, felkiáltójel a Duna védelmében.
Reméljük a környezetszennyezés csökkentésének üzenetét is magukkal viszik a kiállítás látogatói” – fogalmazott Fehérváriné Tóth Helga, a Tragor Ignác Múzeum igazgatója.
„A rettenetes ragadozók beúsztak! A dunai cápák immáron a TIM Pannónia Ház emeleti kiállítóterében sorakoznak, hogy mindannyiunkat figyelmeztessenek:
a környezet védelme közös érdek, és a tettek az egyén szintjén kezdődnek, hiszen mindannyian tehetünk a fenntartható jövőért”
– nyitotta meg kapuit a múzeum.
Az építőipar és a fenntarthatóság közötti egyensúly megteremtése érdekében sürgető a környezetbarát megoldások keresése. Innovatív technológiák és fenntartható gyakorlatok bevezetésével csökkenthető a betonipar ökológiai lábnyoma. Többek között ezért is fontos, hogy egyre többen ismerjék meg és alkalmazzák az alternatív megoldásokat az építőiparban.
Érdekesség, hogy a Vácra látogatók máshol is találkozhatnak Kolodko Mihály-szoborral a városban. Az egyik legérdekesebb talán az, amelyik Mária Teréziát ábrázolja a tiszteletére emelt diadalív mellett, amely alatt a királynő – a legenda szerint – soha nem haladt át.
Kolodko alkotásairól egyébként többször is írtunk már a Mandineren:
Ezt is ajánljuk a témában
A gerilla-miniszobrokat gyártó alkotó a régi brit nagykövetségi épületre helyezte a művet.
Ezt is ajánljuk a témában
Kolodko Mihály új alkotása a Szabadság hídra került.
Ezt is ajánljuk a témában
Kolodko Mihály új köztéri alkotásai között őshonos magyar kutyafajtákat is felismerhetünk.
Ezt is ajánljuk a témában
A fejhallgatót ábrázoló alkotás a MÜPA előtt kapott helyet.