Trump megfenyegette Putyint: Zelenszkij időt nyert – Stratéga Földi Lászlóval

Trump már Putyint fenyegeti, Brüsszel közben tárgyalna, Kína pedig kivár. A geopolitikai sakktáblán minden figura mozgásban van – csak Európa áll mozdulatlanul.

Az ukrán kormány kényszersorozási módszerei egyre durvábbak: emberrablással vádolt TCK-tisztek, véres incidensek és civil ellenállás jellemzik a háború belföldi frontját. Az oroszok pedig előnyt kovácsolnak az ukrán elégedetlenségből, ukrán kérésre dróntámadásokkal veszik célba a toborzóirodákat.
Az elmúlt napokban hatalmas felháborodást váltott ki a magyarok körében Sebestyén József tragikus halála, akit az ukrán toborzók kényszersorozása közben brutálisan bántalmaztak. Honfitársunk vérlázító esete azonban közel sem egyedülálló Volodimir Zelenszkij Ukrajnájában, ugyanis az elmúlt időszakban jópár hasonló eset történt, ami halállal végződött, a belső vizsgálat mégsem tárt fel problémákat.
Az ukrán hatóságokkal ellentétben a lakosság már jóval kevésbé elnéző, és az elhúzódó háború okozta szenvedés sem teszi toleránsabbá az ukrán embereket a területi toborzási és szociális támogatási központ (TCK) emberrablóival szemben.
Ugyanis ne legyenek illúzióink, Ukrajnában igenis tömeges kényszersorozás zajlik, mely során emberek tízezreit tuszkolják jelöletlen civil furgonokba a toborzótisztek és fogdmegjeik. Az alábbi videón egy néhány nappal ezelőtti eset látható, melynek célpontja szintén egy 40-es évei végén járó férfi volt, aki – szerencsésen – fejsérüléssel „megúszta” az erőszakos mobilizálási kísérletet.
Az ehhez hasonló esetekről a jogállamiságra oly érzékeny Európai Unió és a magyarországi ukránpárti ellenzék – élükön Magyar Péterrel – természetesen mélyen hallgat, és továbbra is azt hangoztatják, hogy „Ukrajna már teljesítette az uniós csatlakozás előfeltételeit, ezért mihamarabb fel kell venni őket”. De lássuk, mit gondolnak erről az ukránok!
A magyarországi ellenzék körében rendkívül divatos kifejezés a „polgári ellenállás”, ami igencsak „bátor” dolog egy olyan kormánnyal szemben, amely 15 éves kormányzása alatt egyszer sem lépett fel erőszakkal az ellene tüntetőkkel szemben.
Ezzel szemben, ha átpillantunk keleti szomszédunkhoz, ott a polgári ellenállás egészen más, a testi épségre nézve jóval veszélyesebb formáját láthatjuk. Egy július 11-én az X-re feltöltött videón például az látható, ahogy harkivi lakosok kimentenek egy erőszakkal besorozott férfit a TCK embereinek markából.
A spontán, alulról szerveződött civil kezdeményezés tagjai mélységes felháborodással, szidalmak záporával fenyegették a toborzótiszteket, majd ennek nyomatékosításaként az egyik tüntető leütötte a TCK tisztjét, aki néhány másodpercre elterült, majd feltápászkodott és filmezni kezdte a tömeget.
Az esetről készült másik videón az látható, ahogy a helyiek letépik a furgon ajtaját és kiszabadítják kényszersorozott honfitársukat. Eközben többen, nem túl udvarias stílusban arra hívják fel a TCK tisztek figyelmét, hogy a háború után el kell számolniuk a cselekedeteikkel.
Olyanok vagytok, mint a Polizei, [feltehetőleg a Gestapo-ra gondolt a beszélő] lógni fogtok a háború után!”
– kiabálta az egyik felháborodott lakos. A felvételen az is hallható, hogy a toborzókat inkább más néven, emberrablóként emlegetik az ukrán emberek.
A lakosság felháborodása nem új keletű, azonban a háború elhúzódása, a TCK-ban burjánzó korrupció – ha valaki eleget tud fizetni, azt elengedik – és a mobilizáció mind erőszakosabbá válása mostanra cselekvésre késztette az ukrán embereket.
Június közepén lehetett először arról hallani, hogy ukrán civilek önként adják ki az orosz hadseregnek a TCK-irodák címét, sőt, egyenesen azt kérik az oroszoktól, hogy – ahogy ők fogalmaznak – mérjenek csapást a toborzók „fészkeire”.
A fenti képen egy orosz drón látható, rajta a szöveggel: „A TCK számára Odessza város helyi lakosaitól”. Alább pedig azt látjuk, ahogy az orosz hadsereg csapást mér az odesszai katonai toborzó irodára.
Tekintve, hogy a toborzó irodák elleni csapások döntően nem befolyásolják a háború mentetét, úgy tűnik, hogy az oroszok meglátták a PR és kommunikációs lehetőséget az ukrán kezdeményezésben, mert az elmúlt néhány hétben számos TCK irodát ért hasonló csapás. Itt például a poltavai központot találja el több orosz kamikaze drón.
Az orosz kommunikációs szándék tisztán kirajzolódik a TCK elleni támadások célpontjaiból, hiszen ezek mindegyike Ukrajna főként oroszok lakta területein történt, fényes nappal.
Az ukrán TCK-ellenesség mellett a toborzási számokból is látható, hogy Zelenszkij ideje és lehetőségei fogytán vannak. Az Economist – mely aligha vádolható oroszpártisággal – június 19-i cikke szerint Ukrajna havi 27 ezer új katonát toboroz, míg Oroszország esetében ez a szám körülbelül 42 ezer. „És ez nem veszi figyelembe a dezertálók aggasztó számát” – állítja a lap.
Ezen a tendencián bizonyosan nem segít, hogyha az ukrán jelentkezőknek már azzal is számolniuk kell, hogy a toborzóirodában meghalhatnak.
Nyitókép: AFP