Szijjártó bejelentette: Leváltom a helyettesemet

„Világos, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja” – tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.

Egy ütésre lendülő ököl, az amerikai lobogó és a lángoló tűz képe: az Egyesült Államok vezetői többek között emodzsikkal beszélik meg a világ első számú hatalmának legfontosabb döntéseit. Donald Trump elnök embereinek kiszivárgó csevegése újabb hullámokat vetett a nemzetközi rendet megrengető, tartós viharban.
Jól nézzük meg, kikkel és miről csetelünk! Korunk egyik alapvető figyelmeztetése ez, amit nem árt még hétköznapi emberek mindennapi csevegései során is észben tartani – hát még ha globális vezetőkről van szó. Korábban mémként terjedtek az olyan vicceskedő álcsetképek, amelyeken történelmi vagy kortárs politikai vezetők beszélgetnek vagy vitatkoznak a világ dolgairól – arra senki nem számított, hogy egyszer csak a valóságban jön szembe velünk egy ilyen ügy.
Mert ez történt: Donald Trump amerikai elnök legközelebbi és legrangosabb emberei a Signal nevű felületen beszélték meg legkényesebb aktuális politikai ügyeiket, s a beszélgetésbe bekerült a liberális The Atlantic főszerkesztője is, ő pedig publikálta a sztorit. A Fehér Ház nem cáfolta a történteket: a vezetők tényleg erről beszélgettek.
A Signal egy amerikai, nyílt forráskódú, üzenetküldésre használható applikáció. A milliárdnyi ember által használt Messengerhez képest eltörpül a maga 40-70 millió felhasználójával, ám amerikai professzionális körökben, így az újságírók és a politikusok körében elterjedt a használata. Programozásának köszönhetően kifejezetten biztonságos, bár ez az applikáció is a hekkerek állandó támadása alatt áll, nem lehet kizárni
a feltörését. A mostani ügy csak a jéghegy csúcsa lehet. Az bizonyos, hogy egy – legalább amerikai – magáncég által működtetett platform nem az optimális megoldás a legélesebb nemzetbiztonsági kérdések megvitatására a világ vezető katonai hatalmában, különösen, ha egy ellenérdekelt újságírót is hozzáadnak a csetcsoporthoz.